Fermantasyon Bölümü Nedir

Fermantasyon bölümünün temel hedefi; mayalandırma yöntemi ile tarım ürünlerinden sirke, alkollü içki, malta gibi gıda maddelerinin üretiminde çalışabilecek bilgili ve eğitimli ara eleman yetiştirmektir. Fermantasyon bölümünü bitiren kişiler “Fermantasyon Teknikeri” unvanı almaktadır. Fermantasyon bölümü mezunları “Fermantasyon Teknikeri” olarak gıda mühendislerinin yardımcıları olarak da çalışabilmektedirler.

Fermantasyon bölümü iki yıllık eğitim veren bir önlisans bölümüdür. Fermantasyon bölümünün ilk eğitim-öğretim yılında; fizik, kimya, teknik resim, ikrobiyoloji gibi temel ve teknik dersler öğretilir. İkinci eğitim-öğretim yılında ise farklı farklı hammaddeler ve bunların işlenerek pazarlanmasına yönelik dersler okutulmaktadır.

Fermantasyon bölümü okumak isteyen adayların öncelikle kimya, biyoloji ve tarım konularına ilgili ve bu konularda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir çünkü bölüm mezunları ancak bu şekilde başladıkları bir işte başarılı ve mutlu olabilirler.

Fermantasyon bölümünü bütürerek “Fermantasyon Teknikeri” olan mezunlar; alkollü içecekler, turşu, boza, sirke gibi tarımsal ürünlerin verim ve kalitelerinin arttırılması ve bu ürünlerin kontrollü bir şekilde üretilmesi gibi iş ve işlemleri konusunda işler yapar ve ayrıca da fermantasyon teknikeri; bira gibi mayalı içkiler, sirke, meyve suyu, meyvelerin filizlendirilmesi, karıştırılması ve mayalanması gibi işlemlerin planlanarak yapılması konularında mühendise yardım eder.

Fermantasyon teknikerleri; eğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isterler ise Tekel Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan şarap, bira ve diğer içki fabrikalarında çalışabilmektedirler. Aynı zamanda fermantasyon teknikerleri, özel sektörde faaliyet gösteren yerlerde de çalışabilir ayrıca istedikleri takdirde kendi isimleri üzerine küçük işletmeler açabilmektedirler.

 

Fermantasyon Bölümü Nedir Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.