Fizyoterapi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Fizyoterapi Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Fizyoterapi bölümü, yaralanma, hastalık, hareket sistemi bozuklukları, doğuştan gelen özür veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarına maruz kalan kişilere hekimin tanısına uygun bir fizik tedavi programını planlayan ve uygulayan kişidir. Bu programın amacı, bu konulardaki durumlarla karşı karşıya gelen kişilere, tedavi ve fizik tedavi konusunda programı planlayabilen uzman, nitelikli sağlık personelleri yetiştirmektir.

Fizyoterapi Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Fizyoterapistler devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sosyal Sigortalar Kurumu, Sağlık Bakanlığı, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, özel kliniklerde, iyileştirme merkezlerinde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde çalışabilirler. Mezun olduktan sonra eğer yüksek lisans eğitimlerini de yaparlarsa, üniversitelerin ilgili alanlarında eğitmen olarak da görev alabilirler.

Fizyoterapi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Fizyoterapistler devlet hastanelerinde çalışacakları zaman alacakları ücret minimum 2500 TL civarında olur ve bu sadece başlangıçtır. Kıdeme ve yıllık gelir bilançosuna göre maaşlarınızda yükselme olacaktır. Özel hastanelerde ve özel bakım merkezlerinde alacakları aylık tutar kurumun büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Minimum asgari ücretin 2 katı kadar bir ücret alabilirsiniz. Sosyal Sigortalar Kurumu, sağlık bakanlığı, beledilerde çalışan bir Fizyoterapistin aylık geliri hemen hemen 3 bin TL ye yakın olacaktır. Yüksek lisans eğitimini tamamlayan bir fizik tedavi uzmanı üniversitelerdeki ilgili bölümlerde eğitim görevlisi olarak çalışabilir ve aylık 4 bin ila 6 bin TL arası bir ücret alabilirler. Spor kulüplerinde de çalışabilirsiniz. Çalışacağınız spor kulübüne göre alacağınız maaş da değişiklik gösterebilir. Minimum 3-4 bin TL maaş alabilirsiniz.

Fizyoterapi Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.