Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Programın amacı, fotoğraf tekniği, fotoğraf sanatı, kamera tekniğinin ve sanatını icra edebilecek teknik elemanlar yetiştirmektir. Bu bölümde okumak isteyen öğrenciler estetik görüş yeteneklerine hâkim olmaları, renk ve şekilleri algılamada zorluk çekmemeleri gerekmektedir. Mezun olduktan sonra fotoğraf teknikeri ve kameraman unvanı verilir.

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Çalışma olanakları bakımından fazla olan bir bölümdür. Mezun olduktan sonra kendi iş yerlerini açabilir, herhangi bir kanalda çalışabilirler. Grafik tasarım, reklam şirketlerinde, basında ve matbaalarda rahatlıkla iş bulabilirler. Daimi olarak çalışabilir ve hayat boyunca maddi sıkıntı çekmeden yaşayabilirsiniz. Bu konuda uzmanlaşarak büyük dizi çekimleri film çekimleri gibi setlerde çalışabilirsiniz.

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Mezun olduktan sonra kendi işyerinizi açabilirsiniz. Yıllık kazancınız minimum 50 bin TL civarında olacaktır. Bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Düğünlere giderek ekstra kameramanlık ve fotoğrafçılık hizmeti vererek kazancınızı katlayabilirsiniz. Tamamen sizin elinizde. Grafik tasarım veya reklam şirketi kurabilirsiniz. Yıllık kazancınız minimum 100 bin TL olacaktır. Ayrıca grafik tasarım ve reklam şirketlerinde de çalışabilirsiniz. Firmaya göre alacağınız ücret değişiklik gösterebilir. Minimum alacağınız tutar aylık 3 bin TL civarındadır. Kanallarda veya basında kameraman olarak görev alabilirsiniz. Kanalın büyüklüğüne ve yaptığınız görev yerine göre değişiklik gösterir. Normal bir kameraman 2 bin TL civarında bir ücret alırken, haber kameramanı hayatını riske attığı için daha yüksek ücretler alabilir. Bu da minimum 4-5 bin TL’ye tekabül eder.

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.