Fransız İhtilalinin Ortaya Çıkmasının Sebepleri

Eski dönemlerde var olmuş devletlerin yönetim biçimleri, neredeyse bütün devletlerde aynıydı. Tek bir kişinin sınırsız yönetim hakkı ilkesine dayanan bu yönetim biçimleri içerisinde devlet politikaları, genelde ülkede nüfuzlu olan kişileri koruyup fakirleri hiç düşünmeyecek şekilde hayata geçiriliyordu. Yani, güçlü olan kişiler hayatın sefasını sürerken, ülke içerisinde yaşayan fakirler hayatın her türlü sıkıntısını ağır bir şekilde çekmek durumundaydı. Fransız İhtilali, tam da bu anlayışın ortadan kalkması için bu düzene başkaldırmak isteyen kişiler tarafından yapılmış bir devrimdir.

Orta Çağ Avrupa’sında Amerika kıtasının keşfedilmesi ile birlikte yeni bir hayat başlamıştı. Rönesans ve reform hareketleri hayata geçerken aynı zamanda Amerika kıtasının sömürülmesi ile birlikte Avrupa kıtasına büyük zenginlik akmaya başlamıştı. Bu zenginlik, tabii ki zengini daha da zenginleştirirken fakirin yaşam şartlarını da daha zorlaştırıyordu. Sanayi devriminin de ortaya çıkması ile birlikte zengin ile fakir arasındaki fark bir hayli artmıştı. O dönemde zengin ve soylular, üzerlerine hangi elbisenin daha çok yakıştığını düşünürken halkın alt kesimindeki insanlar, akşam yemek için bir şey bulabilecekler mi diye düşünüyorlardı.

İşte bu farka isyan etmek isteyen ve insani haklarını elde etmek adına canını dahi ortaya koymaya razı olan cesur halk, ülkenin yönetimine başkaldırmıştır. 1789 yılında yaşanan ihtilal ile başkaldıranlar, çok büyük can kayıpları vermişlerdir. Çok fazla kan dökülmüş olsa dahi halk, sonunda monarşi rejimini ortadan kaldırmayı başarmış ve bunun yerine dünyada halkın kendi kendisini yönetme esasına dayalı olan demokratik, insan haklarına değer veren bir rejimi hayata geçirmişlerdir.

Fransız İhtilalinin Ortaya Çıkmasının Sebepleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.