Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünün amacı, restoren, konaklama, yiyecek ve içecek işletmeciliği ile alakalı iş kollarında, uluslar arası uygulama, teorik bilgi ile donatılmış, üst düzey yöneticilik yapabilecek, nitelikli genç şefler yetiştirmektir. 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Akademik hayatına devam etmek isteyenler yüksek lisans yapabilir ve bu eğitimin ardından, üniversitelerde öğretim görevlisi de olabilirler. Yiyecek ve içecek alanında eğitim bilimleri dersleri alan öğrenciler MEB’e bağlı okullarda öğretim görevlisi olarak çalışabilir. İsteyenler iste devletin çeşitli kurumlarında memur olarak çalışabilme imkânları vardır. Dünyada asla gıda sektörünün yok olacağı düşünülemez. İnsanlar yeme-içme ihtiyacı ile yaratıldıkları için gıda sektörü asla yok olmayacaktır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünü bitirenler, çalıştıkları yerlerde, yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında, servis edilmesi, korunması gibi konularda görev alırlar. Çalışma alanları farklı olmaktadır. Genellikler çalıştıkları yerler oteller, hastaneler, yiyecek içecek işletmeleri ve restoran gibi yerlerdir. Devletin kurumlarında çalışmaları mümkündür. Ancak çalışma alanları daha çok özel sektör içermektedir. Gastronomi ve mutfak sanatlarından mezun olan bir kişinin sıradan bir yerde çalışan biri 1500TL maaş almaktadır. Hatta bu maaşların daha düşüğü bile görülmüştür. Fakat otelde veya restoranda çalışan bir kişi 5000TL’nin üstünde maaş alabilir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.