Gazetecilik Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Gazetecilik Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Gazetecilik bölümünün temel amacı, yazılı basında haberin kaynağından yayın ve basın aşamasına kadar bütün işlemlere ilişkin temel bilgi ve beceriye sahip nitelikli elemanları bu bölüme yetiştirmek ve bu alanda araştırmalar yapmaktır. Gazetecilik bölümünden mezun olan kişiler çoğunlukla basın yayın kuruluşlarında görev alır.

Gazetecilik Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Gazetecilik ekonomik açıdan çok çabuk etkilenen bir meslek olduğundan, bölüm mezunlarının iş bulma imkânı ülkenin ekonomik açısından gelişmişliği ile çok ilişkilidir. Bunu yanı sıra, alanında çok iyi eğitim almış ve gelişmiş bir kişinin her türlü şartta işsiz kalma olanağı yoktur. Gazetecilik bölümüne girmek isteyenlerin sözel yeteneğe sahip bir kişiliği sosyal konularda araştırmalara meraklı, başka kişiler ile iletişim kurmaktan hoşlanan ve girişken kişiler olmaları beklenir.

Gazetecilik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Gazetecilik bölümünden mezun olanlar çeşitli yayın ve basın kuruluşlarının haber bürolarında Muhabir unvanı işe görev alırlar. Gazetecilik bölümünden mezun olan öğrenciler gazetelerde Muhabir olarak yapmış olduğu iş, çeşitli yerlerden haber toplamak ve bunları kısa, açık bir dille ve ilgi çekici bir biçimde dergi ve gazetelere yazmaktır. Gazete muhabirleri zamanla belirli bir alanda uzmanlaşabilirler örneğin (polis muhabiri, spor muhabiri vb.). Gazetecilerin çalışma saatleri bağlı olduğu bir işin, görevin veya gazetenin türüne göre değişir. Çalışma birçok kez gece saatlerinde devam eder. Gazete muhabirleri bazen bir röportaj için günlerce ve saatlerce tanınmış olan bir kişinin peşinde koşmak, güç koşullarda yaşamak, evinden ve ailesinden uzakta, gerektiğinde ise önemli bir haber için kendi hayatlarını tehlikeye atmak durumunda olabilirler. İşe yeni başlamış bir gazeteci 1500-3500 TL arası maaş alırlar. 

Gazetecilik Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.