Geleneksel El Sanatları Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Geleneksel El Sanatları Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Programın amacı, mimarı eserlerde kullanılan, alçı işleri, duvar resimleri, ahşap oymacılığı, cam süslemeciliği ve metal işleri gibi geleneksel el sanatlarının örneklerini belgeleyecek ve yapılan eserleri günümüz teknolojisine aktarabilecek nitelikte teknik ara elemanı yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olanlar Geleneksel El Sanatları Teknikeri unvanı verilir.

Geleneksel El Sanatları Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Milli Saraylar, Kültür ve Turizm Bakanlığının bu konu üzerindeki birimlerinde, özel atölyelerde ve müzelerde iş bulma imkânları vardır. Geleneksel El Sanatları Teknikerleri yapılan restorasyonlarda mimara yardım eder. Daha sonra yapılacak işlerin plan ve projelerini ve personel teminleri sağlar. Gerekli malzemelerin alınması için liste hazırlar. Bu uygulamaların hepsini bizzat kendisi yapar.

Geleneksel El Sanatları Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Mezun olan Geleneksel El Sanatlar Teknikeri, Milli Saraylarda çalışabilir ve maaşları minimum 2 bin TL olur. Turizm bakanlığının konu üzerindeki ilgili birimlerinde çalışabilir ve devlet memuru olarak nitelendirilerek memur maaşı alırlar. Alacağınız ücret 2 bin TL civarındadır. Özel atölyelerde sanatınızı icra edebilirsiniz. Ortak yapılan işlerden pay alabilirsiniz. Ayrıca kendi sanat atölyenizi açabilirsiniz ve yaptığınız sanatsal resim, tablo vb. ürünlerinizi satarak para kazanabilirsiniz. Özel restorasyon şirketlerinde çalışabilir ve mimar ile birlikte restorasyonlara yardım edebilirsiniz. Alacağınız ücret aylık 2-3 bin TL arasında olabilir. Kendi sanat atölyesi açabilir ve kendi öğrencileriniz olur. Öğrencilerinize el sanatlarının püf noktalarını göstererek eğitim verebilirsiniz. Aylık öğrencilerinizden ücret alabilir ve yıllık geliriniz eserleri de satarak yaklaşık 40-50 TL civarında olabilir.

Geleneksel El Sanatları Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.