Gemi Makineleri İşletme Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Bu bölümün amacı, gemilerde, elektrik üretim sistemleri, itici güç sistemleri, kazan sistemler ve bu sistemlerin bakımı, onarımı, operasyonlarını yapabilecek dalında uzman kişileri yetiştirmektir. Gemilerde bulunan atık su, yakıt transfer, aydınlatma, havalandırma ve tatlı su sistemlerinin düzenli olarak çalışmasında, bakım ve onarımında yapmakla hükümlüdür.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Hiçbir gemi, Gemi makineleri işletme mühendisi olmadan su üstünde faaliyetlerini gerçekleştiremez. Bu bir kanundur. Askeri gemilerde, ticari gemilerde ve filolarda gemi makineleri işletme mühendisi olmadan hareket etmesi yasaktır. O yüzden kolayca iş bulabileceğiniz bir meslek guruplarındandır. Gemilerde ve gemi tesislerinde çalışabilirler. Ayrıca 2 yıllık bir deneyime ulaştıktan sonra uzak yol mühendisliği alarak baş mühendislik yapabilirler.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bu bölümden mezun olan bireyler, mezun olduktan hemen sonra iş sahibi olabilirler ve herhangi bir gemide veya gemi yapım tesislerinde tersanelerde çalışarak aylık kazançları minimum 3 bin TL civarında olur. 2 yıllık deneyimden sonra uzun yol mühendisliği belgesi alarak baş mühendis olur ve alacağınız ücret aylık minimum 5 bin TL alabilirsiniz. Büyük gemi yapım şirketlerinde tekniker olarak çalışabilir ve aylık kazancınız 2 ila 3 bin TL arası değişebilir. Mezun olduğunuzdan itibaren tamamen kendinizi nasıl geliştireceğinize bağlı olarak ücret alacağınız bir bölümdür. Kendinizi bu konuda kanıtlarsanız sahanın aranan adamı olursanız yüksek miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz.

Gemi Makineleri İşletme Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.