Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Amacı; Bu bölüm tüm su üstü ve su altı gemiler ve denizaltılar gibi deniz araçları ile sabit deniz yapıtlarının projelerinin çizilmesi, tasarlanması ve bu projelerin uygulanarak üretime geçilmesi gibi alanlarda çalışacak insan gücü yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisi Ne İş Yapar;

  • Gemilerin, deniz ve kıyı yapılarının uluslararası hükümlere uygun olarak tasarımlarını meydana getirir.
  • Su altında bulunan ham maddelerin bulunarak işletilip üretilecek malzemeleri tasarlar ve bu konuda ekonomiklik ilkesini benimser.
  • Deniz yapılarının ve tersanelerin inşaatları için kurulan şantiyelerde üretim faaliyetlerini planlar ve sonrasında üretim sürecini sürekli denetler.
  • Deniz taşıtlarının onarılması, üretilmesi ve bu taşıtların yönetilmesi için limanlarda ve kıyı yapılarda üretim hizmetleri gösterir.
  • Gerekli durumlarda su altına boru döşenmesi için gerekli iş ve işlemleri yürütür.
  • Deniz kirliliğinin önlenmesi için çalışmalar yapar ve bu konuya yönelik teknolojik gelişmeler için araştırma ve geliştirme çalışmaları yapar.

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Dersleri; Bu bölüm bir yıl hazırlık ile birlikte 5 yıl süren, yabancı dilden muaf olanlar için ise 4 yıl süren bir lisans programıdır. Bu bölüm öğrencileri öğretim süresi boyunca; Matematik, Fizik, Kimya gibi genel kültür derslerinin yanı sıra, Teknik Resim, Gemi Mühendisliğine Giriş, Lineer Cebir, Statik, Analatik Geometri, Gemi Mukavemeti ve Termodinamik, Kinematik, Fiziksel Oşinografi (Okyanus Bilimi), Gemi ve Deniz Yapı Elemanları, Gemi Makineleri, İmal Usulleri, Gemi Elektriği, Makine Elemanları, Dinamik, Akışkanlar Mekaniği, Sayısal Analiz, Gemi Direnci, Deniz Kirliliği, Gemi Hidrostatiği, Gemi Hidrodinamiği, Gemi İnşaatı, Gemi Teorisi, Gemi Sevki, Gemi Yardımcı Makineleri, Gemi Laboratuarı, Tersane Organizasyonu, Gemi İşletmeciliği, Deniz kirliliği, Deniz hukuku, Ekonomi, İş Hukuku, ve gemi işletmeciliği gibi dersler almaktadırlar. Ayrıca bu bölümde teorik derslerin yanı sıra ağırlıklı olarak uygulama dersleri verilmektedir.

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği İş Olanakları; Bu bölümü başarılı bir şekilde bitiren mezunlara ” Gemi ve Deniz Teknolojileri Mühendisi” unvanı verilmektedir. Bu mühendisler Türkiye Gemi Sanayi A.Ş’ye bağlı tersanelerde, özel sektör kuruluşu olan İstanbul Tuzla’da bulunan 30 tersanelerin herhangi birinde, yat yapan tersanelerde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olan askeri tersanelerde, gemi söküm tesislerinde “Gemi İnşaatı Mühendisi” unvanı ile çalışabilmektedirler.

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Nedir Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.