Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Gıda Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Gıda hammaddelerinin değerlendiriliyor olması ve gıda kaynaklarının gözlemlemek amacı ile korunması, artıklarından kalan yeni besinler oluşturulması, hammaddelerinden çok yönlü bir şekilde yararlanılması, böylelikle sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması hususların da araştırma ve eğitim yapmaktadırlar. Orman, sağlık, tarım, Maliye ve Gümrük, Sanayi ve Ticaret Bakanlıkların da, belediyeler de ve özel sektörde yer alan proje mühendisi, işletme mühendisi, yatırım uzmanı, danışman ya da kalite kontrol uzmanı olarak da çalışabilmektedirler.

Gıda Mühendisliği Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Gıda mühendisliği bölümü mezunları, orman, tarın veya Köy işleri, Sağlık, Maliye ve Gümrük, Sanayi ve Ticaret Bakanlıkların da, belediyeler de ve özel sektörde proje mühendisi, işletme mühendisi, yatırım uzmanı, danışman veya kalite kontrol uzmanları olarak da görev alabilmektedirler. Gıda mühendisleri, özel konularda uzmanlaşmış gıda etnologlarından farklı olarak yukarıda belirtilen unvanlarla kendi mühendislik alanlarının tamamını kapsayan konularda çalışabilmektedirler. Gıda mühendisliği yeni yeni gelişmekte olan bir alan olduğundan dolayı bu bölüm mezunlarına ihtiyaç oldukça fazla duyulmaktadır.

Gıda Mühendisliği Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Gıda Mühendisliği Bölümünde Bazı kamu kurum veya kuruluşları, gıda fabrikaları veya yiyecek-içecek işletmeleri Gıda mühendisliği bazı iş olanakları arasında da gösterilebilmektedir. Ayrıca diğer bir çalışma alanları ise memurluklardır. Pedagojik biçimlenme sertifikası alanların öğretmen olarak görev yapması da mümkündür. Üniversite okur iken veya mezun olduktan daha sonra Gıda Teknolojisi alanında pedagojik biçimlenme alanlar, KPSS de yeterli başarıyı elde etmek amacı ile öğretmen olabilmektedir. Devlet kurumların da görev yapmakta olan bir Gıda Mühendisinin maaşı yaklaşık net miktarı 3 bin liradır. Ancak özel sektörde çalışmakta olan bir Gıda mühendisinin bu kadar şanslı olduğu söylenemez. Bu şekilde çalışmakta olan gıda mühendislerinin maaşı, asgari ücret kadar veya 2 katı kadar olmaktadır.

Gıda Mühendisliği Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.