Görsel Engelliler Öğretmenliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Görsel Engelliler Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Görsel Engelliler öğretmenliği de tıpkı diğer birçok öğretmenlik bölümü gibi 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölümü tercih etmek isteyen bütün üniversite adaylarının YGS sınavına giriş yaparak YGS-4 puan türünde yeterli puanı alması gerekir. Görsel Engelliler Öğretmenliği Çalışmış oldukları eğitim kurumların da görme özürlü öğrencilere eğitim veren kişi veya kişilerdir. Sınıf öğretmeninin görme özürlü olan öğrencilere hangi yöntemler ile hangi bilgiyi, beceri ve tutumları kazandıracağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış olan öğretim programlarında (müfredat programı) net bir şekilde belirtilmiştir.

Görsel Engelliler Öğretmenliği Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Hali hazırda beklemekte olan meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bulunan okullarda Sınıf Öğretmeni (Görsel Engelliler) olarak atanmakta ve ayrıca kol derslerine girmemektedirler. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumlarında yer alan iyileştirme merkezlerinde istihdam edilmektedirler. Lisans eğitiminden daha sonra alanlarında mastır yani (yüksek lisans) yapmış olan ve doktora eğitimi alarak da akademik kariyer yapabilirler, yükseköğretim kuruluşların da araştırma görevlisi, doçent veya profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.

Görsel Engelliler Öğretmenliği Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Milli Eğitim Bakanlığı okulları, özel okullar, üniversiteler, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri, iyileştirme merkezleri, bölümün iş imkânları arasında yer almaktadır. Üniversitelerde öğretim görevlisi olma yolları da açıktır. Fakat bunun için de ALES ve YDS gibi sınavlarda başarı elde etmiş olmaları şartı aranmaktadır. Ayrıca bir diğer husus ise üniversitelerce çeşitli mülakatlar da yapılmaktadır. Göreve yeni başlamış olan bir Görme Engelliler öğretmeni maaşı 2100 ile 2800 lira arasında değişmektedir. Çeşitli durumlara göre ve bu maaşın daha yüksek olması mümkündür.

Görsel Engelliler Öğretmenliği Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

2 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. Enru Duman

  Bölümü çok iyi tanıyan biri olarak burayı tercih edecek olan arkadaşların sorusuna her türlü yardımcı olabilirim. sorunuzu buradan yazın, cevaplamaya çalışırım. umarım herkes gönlünün istediği yere yerleşir.

  Cevap Yaz
  1. Dreamer

   Bu bölümü okumayı fazlasıyla istiyorum.Malum bir tane üniversitesi bulunuyor.Bu bölüm nasıl bir bölümüdür?Okumakla hata yapar mıyım?Meslekteki durum nasıldır ve ataması nasıldır bunlar hakkında detaylı bilgi öğrenmek ıstiyorum şimdiden teşekkür ederim^^.Mesleğinizde başarılar

   Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.