Gümrük İşletme Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Gümrük İşletme Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Gümrük işletme bölümünden mezun olmuş olan kişiler gümrük mevzuatı konuların da çalışacak elemanları nitelikli bir şekilde yetiştirmektir. Gümrük işletme meslek elemanı gümrük ve maliye bakanlığına bağlı olan gümrüklerde özel sektörlere ait ithalat ve ihracat büroların da çalışabilirler veya serbest olarak da gümrük komisyonculuğu yapabilmektedirler. Gümrük işletme bölümüne girmek isteyen adayların istatistik hukuk ve sosyal bilimler alanlarına ilgili ve bu konulara oldukça yetenekli olmaları beklenmektedir.

Gümrük İşletme Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Gümrük İşletme bölümü çalışma alanları gümrükler, uluslararası ticaret şirketleri arasında yer almakta olan, memurluklar ve üniversitelerdir. Akademik seviyesi yüksek olanlar ise, daha açık bir deyimle ALES, YDS gibi akademik sınavlar sayesinde yüksek puan almış olanlar üniversitede öğretim görevlisi olma şansına hak kazanmış olacaklardır.

Gümrük İşletme Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Gümrük İşletme bitirmiş olan kişiler, Gümrük İşletme Meslek Elemanı unvanı ile işe alınırlar. Bu kişiler genellik ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı bulunmakta olan gümrüklerde çalışırlar. Kamuya bağlı olarak çalışabilecekleri gibi, özel sektörde de faaliyet gösterebilecek alanlar da yer almaktadırlar. Mezunlar ithalat-ihracat yapan ticari kuruluşlarda da çalışabilir. Fakat dediğimiz gibi genel çalışma alanları sadece gümrüklerdir. KPSS de yeterli puanı almış olanlar, devlet kurumların da normal memur olarak da çalışabilmektedirler. Özel ticari işletmeler de çalışan Gümrük İşletme mezunları maaşı asgari ücretin 2-3 katı kadar da olabilmektedir. Kamuda memur olmuş olanlar ise iki bin liranın üstünde bir maaşlar alabilmektedir.

Gümrük İşletme Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.