Gümrük İşletme Bölümü

İnsanların seyahat hakkı ya da ticaret faaliyetleri bitmek tükenmek bitmeyen ihtiyaçlardır. Gümrükler ise gerekse uluslararası seyahat yapan yolculara gerekse ithalat ya da ihracat olan ticaret ürünlerinin taşınmasına hizmet ederler bu nedenle de gümrük işletme bölümü son derece yaygın olan bir meslek dalıdır.

Gümrük İşletme Bölümü Amacı; Bu bölümün temel amacı gümrük mevzuatı alanlarında çalışacak bilgili ara eleman gücü yetiştirmektir.

Gümrük İşletme Bölümü Dersleri; Bu bölümü okuyan öğrencilere ilk öğretim yıllarında ekonomi, hukuk, Türk dış ticareti ve uluslararası pazarlama, uluslararası taşımacılık ve depoculuk, kamu yönetimi, beşeri ilişkiler dersleri verilirken ikinci öğretim yılında ise gümrük kanunu ve kambiyo mevzuatı, idari yargı, gümrük vergileri, istatistik, bilgi işlem, gümrük işletmeciliği gibi dersler verilerek bu derslere yönelik uygulamalar yaptırılmaktadır. Ayrıca bu bölüm öğrencileri zorunlu olarak 40 iş günü staj uygulaması yapmaktadırlar.

Gümrük işletme bölümü okumak isteyen adaylar öncelikle istatistik, hukuk ve sosyal bilimler alanlarına karşı ilgili ve bu alanlarda yetenekli olmalıdırlar.

Gümrük işletme bölümü 2 yıllık bir önlisans programıdır. Bu bölümü başarı ile bitiren mezunlara “Gümrük İşletme Meslek elemanı” unvanı verilmektedir. Bu mezunlar iş hayatına atıldıklarında gümrük komisyoncusu, ithalat ve ihracat bürolarında uzman eleman, kamu kurum ve kuruluşlarında ise memur olarak çalışabilmektedirler.

Gümrük İşletme Bölümü Çalışma Alanları; Bu meslek elemanları Maliye ve Gümrük Bakanlığına bağlı olan gümrüklerde, özel sektörde faaliyet gösteren ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler ya da serbest bir şekilde gümrük komisyonculuğu yapabilirler.

Gümrük İşletme Bölümü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.