Gurur Gelecekteki Başarıların En Büyük Düşmanıdır Kompozisyon

Gurur kavramı kimi insanlar tarafından çok iyi bir kavram olarak nitelendirilse de, aslında insana çok da yararlı bir kavram olmadığı önemli bir gerçektir. Gurur abartılmadığı takdirde kimi zaman iyi olabilir fakat abartılması durumunda hem insanın kendisine, hem de çevresindekilere zarar verebilir. Gurur, insanların gelecekteki başarıları üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir. Hatta bu durumu daha iyi ifade etmek amacı ile ilgili söylenilmiş bir söz vardır. O da “Gurur gelecekteki başarıların en büyük düşmanıdır.” olmaktadır. Peki bu söz ile anlatılmak istenen nedir? Gururun gelecekteki başarılarımız üzerinde nasıl bir olumsuz etkisi bulunur? Bu soruların cevabına ulaşmak için, yazımızı okumaya devam edin.

Her insan başarı elde ettiği zaman kendisi ile gururlanır. Fakat bu gururlanma kavramının dozunu iyi ayarlamak önemlidir. Hiçbir zaman elde edilen başarı ile böbürlenmek iyi olmamaktadır. Gün gelir o başarı, başarısızlığa dönüşebilir. Bu söz ile anlatılmak istenen de, gururun ilerideki başarılarınızı bu şekilde etkileme ihtimalinin yüksek olmasıdır. İnsanlar elde ettikleri başarılar karşısında mütevazi bir tavır sergilemelidir. Bu sayede başarılarına başarı katabilir.

Bir insan herhangi bir işte başarılı olmuşsa, o kişi ile çevresindekiler gurur duymalıdır. Bu yüzden insanların gurur duyma işini çevresindekilere bırakması gerekir. Elde edilen başarıdan dolayı böbürlenmek kişinin gelecek hayatını ancak olumsuz etkileyebilir. Her insanın bu gerçeği bilerek hareket etmesi önemlidir.

Gurur Gelecekteki Başarıların En Büyük Düşmanıdır Kompozisyon Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.