Ayna Nöronlar Nedir ve İşlevleri Nelerdir?

İnsan beyninin egemen özelliği kortikalleşme veya korteksin kırışmasıdır. İnsanlardaki serebral korteks o kadar büyük ki beynin diğer her bölümünü gölgelemektedir. İnsan serebral korteksinin tamamen açılabilmesi durumunda yaklaşık 2000 cm2’lik bir toplam yüzey alanına neden olacağı tahmin edilmektedir [13] Birkaç subkortikal yapılar bu eğilimi yansıtan değişiklikler göstermektedir. Örneğin, beyincik, esasen subcortical motor bölgelerine bağlı bir medial bölge ve öncelikle kortekste bağlı bir lateral bölge vardır. İnsanlarda yanal bölge serebellumun diğer bir çok memeli türüne göre çok daha büyük bir kısmını kaplar.

Kortikalizasyon fonksiyonun yanı sıra yapıya da yansır. Bir sıçanda, serebral korteksin tamamının cerrahi olarak çıkarılması, hala etrafında yürüyebilen ve çevreyle etkileşime geçen bir hayvandan ayrılır.  Bir insanda, karşılaştırılabilir serebral korteks hasarı kalıcı bir komaya sahiptir. Duyusal ve motorun diğer iki kategorisine göre dernek korteksi miktarı, sıçan ve kedi gibi daha basit memelilerden şempanze ve insan gibi daha karmaşık olanlara kadar giderek artmaktadır.

İnsan genomunda bulunan, ancak şempanze (ArhGAP11B) geninde mevcut olmayan bir gen, kortikalleştirme ve insan ensefalizasyonunda önemli bir rol oynar gibi görünüyor.  Serebral korteks, esas olarak, sinir dokusunun bir tabakası olup, büyük Kafatasının sınırları içine sığacak yüzey alanı. Açıldığında, her serebral yarımkürede toplam yüzey alanı yaklaşık 1.3 fitkare (0.12 m2) olur.  Her korteks sırtına bir dönüs denir ve bir giruru diğerinden ayıran her oluk veya fissüre bir sulkus denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir