Beyin Nedir? Beyin Hakkında Bilgi

İnsan beyni, omurgalı beyinler için ortak olan, birçok özelliği, birbirine bağlı sıvı dolgulu ventriküller ile önbeyin, orta beyin ve arka bacak olarak adlandırılan üç parçaya bölme ve medulla oblongata’yı içeren genel bir omurgalı beyin yapıları seti ve Beyin sapının pons, serebellum, optik tectum, talamus, hipotalamus, bazal ganglionlar, koku ampulü ve diğerleri.

Bir memeli beyni olarak, insan beyninin tüm memeli beyinlerinde, özellikle altı katmanlı serebral korteks ve hipokampus ve amigdala da dahil olmak üzere bir dizi ilişkili yapıda ortak olan özel özellikleri vardır. Diğer omurgalı hayvanların önbeyininin üst yüzeyi, pallium adı verilen bir sinirsel doku tabakasında kaplıdır. Palyaç nispeten basit üç katmanlı bir hücre yapısındadır. Hipokampus ve amigdalar pallium’dan kaynaklanır, ancak memelilerde çok daha karmaşıktırlar.

Bir primat beyin olarak insan beyni, çoğu memeliye kıyasla vücut büyüklüğüne oranla çok daha büyük bir serebral korteks ve çok gelişmiş bir görsel sisteme sahiptir. Beynin içindeki beynin şekli, primatların başlarını tuttuğu dik pozisyonun bir sonucu olarak da biraz değişir.

Hominit bir beyin olarak, insan beyni, tipik bir maymun beynine kıyasla bile büyük ölçüde büyütülür. Australopithecus’tan (dört milyon yıl önce) Homo sapiens’e (modern insana) geçiş evrimi dizisi, özellikle üst düzey bilişsel işlevlerle ilişkili frontal loblardaki beyin büyüklüğündeki istikrarlı bir artış ile işaretlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir