Çocuklarda Bagısıklık Sisteminin Desteklenmesi

Buna ek olarak, 50’den fazla nevroaktif peptid bulunmuştur ve yenileri düzenli olarak keşfedilmiştir. Bunların birçoğu küçük moleküllü bir verici ile birlikte “birlikte yayımlanır”. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir sinapsın birincil vericisi bir peptiddir. Β-endorfin, bir peptid nörotransmitterinin nispeten iyi bilinen bir örneğidir, çünkü merkezi sinir sistemindeki opioid reseptörleri ile oldukça spesifik etkileşimlere girer.

Nitrik oksit (NO), karbon monoksit (CO) ve hidrojen sülfür (H2S) gibi bazı gaz moleküllerinin yanı sıra, tek iyonlar (sinaptik olarak serbest bırakılan çinko gibi) nörotransmitter olarak da kabul edilmektedir. [11] Gazlar, nöral sitoplazmada üretilir ve hemen hücre zarından hücre dışı sıvıya ve ikinci peygamberlerin üretimini teşvik etmek için yakındaki hücrelere yayılır. Çözünür gaz nörotransmitterleri, hızla hareket ettiği ve hemen birkaç saniye varolduğu için incelenmesi zordur.

En yaygın verici glutamattır ve insan beynindeki sinapsların% 90’ın üzerinde heyecanlıdır. Sıradaki en yaygın olanı, glutamatı kullanmayan sinapsların% 90’ından fazlasını inhibe eden Gamma-Aminobütirik Asit veya GABA’dır. Diğer vericiler daha az sinapsda kullanılsa da işlevsel olarak çok önemli olabilirler: psikoaktif ilaçların büyük çoğunluğu bazı nörotransmitter sistemlerinin etkilerini değiştirerek etkilerini gösterir ve genellikle glutamat veya GABA dışındaki vericiler aracılığıyla etkindir. Kokain ve amfetaminler gibi bağımlılık yapan ilaçlar öncelikle dopamin sistemine etkilerini gösterirler. Bağımlılık yapan afyon uyuşturucuları etkilerini asıl olarak, dopamin düzeylerini düzenleyen opioid peptitlerin fonksiyonel analogları olarak uygularlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir