İnsan Beyni Ortalama Kaç Kilodur?

Yetişkin insan beyninin ağırlığı yaklaşık 1.2-1.4 kg (2.6-3.1 lb) veya toplam vücut ağırlığının yaklaşık% 2’si kadardır  erkeklerde yaklaşık 1260 cm3 ve kadınlarda 1130 cm3’lük bir hacim olmasına rağmen Önemli bireysel değişimler var.  Cinsiyetler arasındaki nörolojik farklılıkların, IQ veya diğer bilişsel performans ölçümleri ile basit bir şekilde ilişkili olduğu gösterilmemiştir.

İnsan beyni nöronlar, glial hücreler, sinir kökü hücreleri ve kan damarlarından oluşur. Nöronların sayısı yaklaşık olarak 100 milyar olarak tahmin edilmektedir. Erken gebelik sırasında, nöronlar dakikada 250.000 nöron hızında çoğaldığını gösterdi. Yetişkin insan beyninin, yaklaşık olarak eşit sayıda (85 ± 10 milyar) nöronal olmayan hücre içeren 86 ± 8 milyar nöron içerdiği tahmin edilmektedir. Bunlardan 16 milyar (tüm beyin nöronlarının% 19’u) serebral kortekste (subkortikal beyaz cevher dahil) bulunur, 69 milyar (veya tüm beyin nöronlarının% 80’i) serebellumda bulunur.

Serebral hemisferler (serebrum) insan beyninin en büyük bölümünü oluşturur ve diğer beyin yapılarının üstündedir. Bunlar kıvrılmış topografyaya sahip bir kortikal tabaka (serebral korteks) ile kaplıdır. [10] Beynin altında, beyin sapı yatar ve sünnetin üzerine bağlandığı bir sapa benzer. Beynin arka tarafında, beyincik altında ve beyin sapının arkasında, serebellum, yatay olarak oyulmuş bir yüzey, serebellar korteks, diğer beyin bölgelerinden farklı görünmesini sağlayan bir yapıdır. Aynı yapılar diğer memelilerde bulunur, ancak bunlar göreceli büyüklük bakımından büyük ölçüde değişir. Kural olarak, serebrum ne kadar küçükse, korteksi daha az kıvrıktır. Bir fare veya fare korteksi neredeyse tamamen pürüzsüzdür. Bir yunus veya balinanın korteksi, diğer yandan, bir insanın korteksinden daha sarmal hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir