Rene Descartes Kimdir?

René Descartes’ın ve onunla birlikte olan insanların çoğunun dualizme sürüklenmesinin mekanik bir açıklama olasılığı hakkında şüpheler vardır: zihnin beyinden bağımsız olarak var olduğu inancı. Bununla birlikte, karşıt yönde daima güçlü bir tartışma olmuştur. Beyindeki fiziksel manipülasyonların (örneğin ilaçlar veya lezyonlar) zihni etkili ve samimi şekilde etkileyebileceğine dair açık ampirik kanıt vardır.

Örneğin, Alzheimer hastalığından mustarip bir kişi – beynin fiziksel olarak hasar görmesine neden olan bir durum – da uzlaşılmış bir zihin yaşar. Benzer şekilde, bir psychedelic ilacı alan birisi, geçici olarak kişisel kimlik duygularını (ego ölümü) kaybedebilir veya algı ve düşünce süreçlerinde derin değişiklikler yaşayabilir. Benzer şekilde, elektriksel beyin uyarımı ile kortikal uyarı haritalama yapan epilepsili bir hasta, beyninin uyarılmasıyla çeşitli karmaşık duygular, halüsinasyonlar, hafıza geri bildirimleri ve diğer karmaşık bilişsel, duygusal veya davranışsal olgularla karşılaşır.

Bu düşünce dizisini takiben, beyin aktivitesi ile zihinsel aktivite arasında yakın bir ilişki olduğuna dair çok sayıda ampirik kanıt, birçok nörobilimci ve çağdaş filozofu, zihinsel olguların sonuçta fiziksel fenomenlerin sonucu veya indirgenebileceğine inanan materyalistler haline getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir