Harita Kadastro Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Harita Kadastro Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Harita kadastro programının amacı, kadastro, yol, imar, sulama, baraj, kurutma gibi önemli projelerin alt yapısını oluşturan harita ve planların yapım ve uygulama işlerinde çalışacak mühendis ile işçi arasındaki uygulayan proje adamı yetiştirmektir. bu programdan mezun olan bireyler Harita kadastro teknikeri unvanını alırlar.

Harita Kadastro Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Bu programdan mezun olan, Harita kadastro teknikerleri tüm kamu kuruluşlarında çalışabilir. Ayrıca özel kuruluşlarda iş bulma ve çalışma olanakları da vardır. Ülkemizde Harita ve kadastro ihtiyacı oldukça fazladır. Sanayileşmenin fazlalaşmasıyla birlikte bu harita ve kadastro ihtiyacı gün geçtikçe artmıştır. Çalışma ortamları olarak biraz yorucu bir tempoda çalışırlar. Dağ, taş toprak demeden çalışan bu harita kadastro teknikerleri, aynı zamanda büro ve ofislerde de çalışmaktadırlar. Teknikerler, Bayındırlık İskân Bakanlığı, İller bankası, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çevre ve Orman Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TEDAŞ, Türkiye Kömür İşletmeleri, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Üniversiteler, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Maden Teknik Arama Enstitüsü Genel Müdürlüğü, Belediyeler ve bunlara bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Özel sektöre ait harita, inşaat ve maden şirketlerinde çalışabilirler.

Harita Kadastro Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

İş seçenekleri bakımdan oldukça fazla seçeneğe sahip bir bölümdür. Mezun olduktan sonra devlete ait kurumlarda çalışırsanız, devlet memuru olarak nitelendirileceğiniz için devlet memuru maaşı alırsınız. Alacağınız ücret 2000 TL civarında olacaktır. Ayrıca özel şirketlerde çalışarak aylık gelirinizi 2 katına çıkarabilirsiniz. Özel şirketler devlet kurumlarına nazaran daha yüksek maaşlar ödemektedir.

Harita Kadastro Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.