Harita Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Harita Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Harita Mühendisliği Bölümü, yeryüzünün biçim ve büyüklüğünün ölçüleri alınarak standart haritalar da çizgiler halinde gösterilmiş olması, sualtı haritalarının yapılması, yeraltı ve yerüstü maden işletmeleri ile ilgili ölçme ve değerlendirme çalışmaları yapacak mühendisleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Harita Mühendisliği Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Harita mühendisleri ürün veya hizmet üreten tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışabilmektedirler. Bu açıdan iş alanı oldukça çok geniştir. Meslek eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı olarak Mühendislik, Mühendislik-Mimarlık ve İşletme Fakültelerinin Endüstri Mühendisliği bölümlerinde yer almaktadır. Eğitimini tamamlamış olarak Harita mühendisi unvanını alan kişiler yüksek lisans ve doktora eğitimi yapabilirler, Mesleğinde başarılı olan Harita mühendisleri çeşitli konular da uzmanlaşabilirler, Nitelikli elemanlar işletmelerde üst düzey yöneticiliğe yükselebilirler

Harita Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bütün bu alanlarda yapılacak çalışmalarda Harita mühendisi, bilgisine başvurulan önemli bir teknik elemanlardan bir tanesidir. Harita mühendislerinin büyük bir çoğunluğu resmi kurum ve kuruluşlarda görev alırlar. Özel olarak, çalışma olasılığı var ise de kullanılan alet ve araçlar çok pahalı olduğundan dolayı bunu bir kişinin sağlaması çok zor olmaktadır. Harita mühendisleri çalışmalarını büroda ya da açık havada yürütmektedirler. Öncelikle Devlette çalışmakta olan Harita Mühendisleri kadro derecesine ve hizmet yıllarına göre değişebileceğini unutmayınız. Mesleğe yeni atanmış bir mühendis devletten 3.085 TL net maaş almaktadır. Çünkü çalışmış olduğunuz firmaya göre maaşınız da değişecektir. Yani A sınıfı bir şirket dünyanın önde gelen firmaların dan biriyse sizin pozisyonunuz ve eğitim durumunuza göre örneğin 5.000 TL verebilirken Orta sınıf bir şirket ise size 1.750 TL ile 2.500 TL arasında bir maaş alabilmektedirler.

Harita Mühendisliği Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.