Havza Genelgesi ve Havza Genelgesi Maddeleri

Osmanlı Devleti’nin yıkılma sürecine girmesi ile birlikte devlet içerisinde yaşayan halklar, artık Osmanlı hükümetinin yabancı ülkelerin etkisi altında olduğunun farkına varmış ve devletin artık onları koruyabilecek niteliğe ve kudrete sahip olmadıklarını kavramışlardı. Bu nedenle 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkması ile birlikte uzun bir dönem sürecek olan Milli Mücadele dönemi başlamıştır.

Milli Mücadele dönemini başlatan ve Osmanlı halklarına kurtuluşun yollarını açıklayan genelgelerden bir tanesi de havza genelgesidir. Mustafa Kemal, Samsun’a çıkışının ardından ülkesinin içerisinde bulunduğu durumu analiz etmiştir ve bu durumdan çıkış yollarının neler olabileceğine dair ülkenin çeşitli yerlerine mektuplar, telgraflar göndermiştir. Havza Genelgesi de tüm Anadolu halklarına aynı bu şekilde, savaşın yolunun ve yönteminin ne olacağına dair bilgiler vermiştir.

Yayımlanan genelgede Anadolu halkının, Osmanlı hükümetine karşı bir başkaldırı göstermesi ve kendi kendisini koruması gerektiği ve hükümeti protesto etmek için yapılan eylemlerde şiddetten uzak durulması gerektiğine dair bilgiler verilmiştir. Havza genelgesinin yayınlanması, özünde İzmir’in işgal edilmesine Osmanlı hükümetinin göz yumması durumuna tepki olarak ortaya çıkmıştır.

Milli mücadele döneminin başında ilk kez bu genelgeyle halk, ülkeyi işgal etmek isteyen kuvvetlere karşı tepki göstermeye başlamış ve bu sayede yerel güçler de organize olup düşman üzerine yürümeye başlamışlardır. Milli Mücadele ruhu, İzmir’in işgalinin ardından duyurulan Havza Genelgesi ile başlamış ve en sonunda düşman yurttan temizlenerek zafere ulaşılmıştır.

Havza Genelgesi ve Havza Genelgesi Maddeleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Trinity

    The paragon of untrasdending these issues is right here!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.