İdrar Vücuttan Atılırken Sırası Nelerdir

İnsan bedeni, dünyada bulunan herhangi bir makineden çok daha mükemmel bir sisteme sahiptir. Bu sistem, bir canlıyı yaşamda tutabilecek her türlü özelliği düşünülmüş ve onun doğal şartlara uyum sağlayacak şekilde yaşaması sağlanmıştır. Bu mükemmel sistemin mucidi ise Allah’tır. Allah, bizlere dünyada yaşayabileceğimiz her türlü zorluğa karşı bir mekanizma yerleştirmiştir. Örneğin düşünün, diz kapaklarınız olmasaydı yürümeniz mümkün bile olmayacaktı. Aynı şekilde tırnaklarınız da olmasaydı birşeyi kavrayıp elinizde tutabilmeniz, hayli zor veya imkansız bir hal alabilirdi.

Bu mükemmel sistemin içerisinde bulunan bir detay da boşaltım sistemidir. Boşaltım, dışarıdan alınan sıvıların vücuda karışıp vücuttaki pislikleri temizledikten sonra dışarıya atılması sistemine denilmektedir. Vücuttaki pislik, idrar yoluyla vücuttan dışarıya atılmaktadır. Bu sayede yiyecekler, içecekler, ya da insanın kendisinin bilinçli olarak dışarıdan aldığı zararlı maddeler vücuttan dışarı atılmaktadır. Aynı zamanda mikrop ve bakteri gibi zararlı oluşumlarda bu sayede vücuttan dışarı atılır.

Vücutta bulunan kan, toplardamarlar aracılığıyla böbreklere geçer ve burada ilk süzülme işlemi gerçekleşir. Vücutta bulunan kanın içindeki yararlı ve zararlı maddeler; böbreklerde ayrıştırıldıktan sonra ise yine toplardamarlar aracılığıyla kanın vücuda geri yollanması sağlanır.

Yapılan bu işlemden sonra böbreklerde kalan zararlı atık maddeler, vücuda alınan sıvıların içerisine karıştırılır ve bundan sonra da vücuttan atılır. Bu işlemin hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesi ve vücumuzun kendini rahatlıkla temizleyebilmesi için bol su tüketmek gerekmektedir.

İdrar Vücuttan Atılırken Sırası Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.