İlahi Kitaplar Hangi Konuları İçerir

İnsanı diğer canlılardan ayıran özellik, onun diğer canlılardan farklı olarak bir mantığa sahip olmasıdır. İnsanın mantığı yıllar içerisinde değişmiş ve gelişmişse de akıllarda her zaman bir soru olmuştur. Bu soru, ilk insandan beri sorulmaya başlayıp günümüzde insanları hala düşündüren ”Ben neden varım?” sorusu olmuştur. Her insan, varoluşunun amacını ve neden bu dünyaya geldiğini merak eder.

İlahi kitaplar, bu noktada insanların yardımına yetişir özellikte olmuşlardır. İlahi kitaplar, insanın yıllardır aklını kurcalayan bu sorunun cevabını verecek niteliktedir. İlahi kitaplar gönderilmeden önce insanlar, varoluşlarının ne derecede değerli ve kıymetli olduğunu da bilmiyorlardı. Bu sebepten dolayı toplumlar, yanlış uygulamalar içerisinde ömürlerini harcıyor ve onları yaratan Allah’ın yüceliğini bir gün olsun hissetmeden, anlamadan bu hayattan göçüp gidiyorlardı. İlahi kitaplar sayesinde insan, merak ettiği soruların cevabını bulmuş ve ömrünü, daha insana yaraşır bir biçimde ve huzurlu geçirmiştir.

Bu kitaplar, temelde bir insanın nasıl erdemli, ahlaklı, insana yaraşır bir şekilde ömür geçirebileceğine dair bilgiler içermektedirler. Günlerin ne şekilde geçmesi gerektiği, nelerin insan hayatı için uygun olduğu, hangi yanlış davranışlardan uzak durulması gerektiği, Allah’a nasıl ibadet edilmesi gerektiği gibi insanların aklını kurcalayan birçok sorunun cevabı, insanlara bu kitaplarla iletilmiştir. İnsanlar da bu kitapların gönderildiği peygamberlerin yolunu takip ederek hak yoluna, doğru yola erişmişler ve bu sayede de huzurlu bir ömür geçirmişlerdir.

İlahi Kitaplar Hangi Konuları İçerir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.