İlahi Kitaplar Neden Gönderilmiştir

İnsanlık, var olduğu zamanın başından beri sürekli olarak neden bu dünyada var olduğunu, bu dünyada amacının ne olduğunu merak etmiştir. İnsan, eliyle dokunabildiğine ve gözüyle görebildiğine kolaylıkla inanabilir. Ancak dini inanç, bundan daha ötedir ve sadece ruhla hissedilebilecek, rasyonel olarak gerçek olduğundan hiç bir zaman emin olunamayacak bir şeydir. Buna rağmen uzun yıllar boyunca insan, kalbinin sesini dinlemiş ve dünyada neden bulunduğu sorusuna cevaplar aramıştır.

İnsanın bu merakının giderilmesi ve insana, var oluş amacının ne olduğunun hatırlatılması için ilahi kitaplar gönderilmiştir. İlahi kitaplar olmadan önce insanlar, dünyada neden olduklarını bilmiyorlardı ve bütün hayatlarını, bazı yüce duygularını hiç hissetmeden yaşamlarını kaybediyorlardı. Ancak ilahi kitapların peygamberler aracılığı ile gönderilmesi ile birlikte insan, neden bu dünyada var olduğunu, neler yapması gerektiğini ve nasıl iyi bir insan olacağını öğrenmiştir.

İlahi kitaplar, insana varoluş amacını hatırlatmasının yanı sıra insan ilişkilerini düzenleyici niteliğe de sahip olmuştur. Örneğin İslamiyetin gönderildiği Arap coğrafyası, İslamiyetten önce bir cahiliye dönemi yaşarken Kur’an-ı Kerim ile birlikte adeta bir yükselişe geçmiştir. Müslümanlar, İslam ışığında ilerlemiş ve yıllar boyunca insanlık, bilim adına birçok şey üretmişlerdir. Bununla birlikte ilahi kitaplar sayesinde erdemli, ahlaklı insan olmanın sırları öğrenilmiş ve insanlar, kendilerini aldatan şeylerden uzaklaşarak hak yoluna varmanın şerefine nail olmuşlardır ve ömürlerini huzur içerisinde geçirmişlerdir.

İlahi Kitaplar Neden Gönderilmiştir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.