İlahiyat Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

İlahiyat Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

İslam dinini öğrenmek ve incelemek için eğitim ve araştırma yapılır. İlahiyat programının amacı İslam dini başta olmak üzere birçok dini bilimsel alanda inceleyerek bu görüşleri benimsemiş aydın din adamları yetiştirmek için bu alanda eğitim vermektedir.

İlahiyat Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Bölümü başarıyla bitiren bireyler, görev yerlerine göre atama sonucu ya da özel sektör seçeneklerine göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, Müftü ya da Vaiz olarak çalışırlar. Son zamanlarda ülkemizde açılan İmam Hatip Okullarının fazlalaşması bu alanda Din ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerine iş imkânı sağlamıştır. Müftü ya da Vaiz olarak çalışanların bir kısmı Diyanet İşleri Bakanlığında bir kısmı yüksekokullarda eğitim ve araştırma görevlisi olarak hizmet verebilirler.

İlahiyat Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak göreve başlayanlar İmam Hatip okullarında ve ortaokullarda ders verirler. Maaşları 1600 TL ile 2000 TL arası değişir. Müftü olarak göreve başlayanlar atandıkları bölgelerdeki ibadethanelerinden sorumludur. İmam ve müezzin açığına göre saptama da bulunarak Diyanet İşleri Bakanlığına bildirerek gerekli atamaların gerçekleştirilmesi için girişimlerde bulunur. Ayrıca görev yaptığı bölgedeki din adamlarını denetlerken halkın din ile alakalı sorularını cevaplamakla da mükelleftir. İl müftüleri 4500 TL ile 5000 TL arası maaş alırken Yrd. Müfteler ve ilçe müftüleri 3500 TL ile 4000 TL arası maaş alırlar. Vaiz olarak görev yapanlar ibadethaneleri ve camileri gezerek halka İslam Dinini açıklayıcı konuşmalar yaparak halka vaazlar verir. Vaiz maaşları; 2750 TL ile 3000 TL arası değişmektedir.

İlahiyat Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.