İnanmak Güvenmektir Sözünden Ne Anlıyorsunuz

İnsanlar hayatları boyunca yapıları gereği başka insanlar ile sürekli olarak bir iletişim halinde olmaktadırlar. Kurulan iletişimlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için de insanlar arasında bulunması gereken bir takım kavramlar vardır. Bu kavramlardan biri karşımızdaki insana inanmaktır. Eğer bir insana inanıyorsak bu durum o insana güveniyor olduğumuzu ifade eder. Her insan başka bir insan ile gerçek anlamda bir bağ kurmak istiyorsa, öncelikle ona güvenmek ister. İnanmak güvenmektir sözü de bu durumlar için söylenmiş bulunmaktadır.

Her insan inandığı bir şey var ise ona güvenir. Bu hem insan ilişkileri için hem de başka tür durumlar için geçerlidir. Örneğin bir Müslüman’ın Allah’a inanması da bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Bir insanın Allah’a inanması demek Allah’a şüphesiz bir şekilde güvenmesi anlamına gelmektedir.

İnsanlar birbirleri ile kurmuş oldukları iletişimlerde güven kavramına çok önem verir. Çünkü güven duygusunu yaşatabilen insanlar aldatma ve sözleri hakikati yansıtır. Güvendiğiniz bir insanın söylemiş olduğu sözlere inanırsınız. Sözlerine inandığınız birileri mutlaka vardır ve bu insanlar sizin güvendiğiniz insanlar olmaktadır. Çünkü inanmak güvenmektir. Örneğin hiç tanımadığınız bir insanın söylediği bir sözün gerçekliğinden çok fazla emin olamazsınız. Hatta hiç güvenmediğiniz bir insanın söylediği şeylerin doğru olmama ihtimalini düşünmeniz çok daha yüksek olmaktadır. İnanmak güvenmektir sözü de böyle durumları daha iyi bir şekilde ifade etmek amacı ile söylenilmiştir.

İnanmak Güvenmektir Sözünden Ne Anlıyorsunuz Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.