İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

2015-2016 yılının Eğitim Öğretim yılının en çok tercih edilen Fakültelerinden biri olan İngiliz Dili ve Edebiyatı’dır. Programda, İngilizce dilinin yazma, konuşma, anlama yeteneklerini geliştirebilme ve İngiliz Edebiyatını, çeşitli eserleri ve dönemleri araştırılarak değerlendirilmesini sağlamak, gelecek nesillere aktarılması için eğitimci veya eğitmen yetiştirmek amaçlı bir programdır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Bu bölümden mezun olan bir birey, TRT, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim bakanlığı, Dışişleri bakanlığı ve elçilikler gibi resmi kuruluşlarda çalışma imkânları sunar. Eğer Pedagoji sertifikanız var ise öğretmenlik de yapabilirsiniz. İş olanakları bakımından işsiz kalınma gibi sorunla karşılaşmayacaksınız. En kötü ihtimal özel bir şirkette tercüman olarak veya rehberlik yaparak da geçiminizi sağlayabilirsiniz. Hayat boyu para kazanabilme potansiyeline sahip bir bölümden mezun olacaksınız.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunları, yukarda belirtiğimiz iş olanaklarına sahip olacaklarını söylemiştik. Bu iş olanaklarından ne kadar ücret alacağınız tamamen çalıştığınız yerlere göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer bir öğretmenseniz maaşınız 2000 TL’den yüksek olur. Özel devlet kuruluşlarında çalışırsanız eğer, örneğin elçilikte çalışırsanız maaşınız kıdeminize göre farklılık gösterir. Minimum alacağınız miktar 1600 TL civarındadır. TRT, Kültür ve Turizm bakanlıklarında çalışmanız halinde maaşlarınız 2500 TL civarında olacaktır. Özel şirketlerde rehber veya tercüman olarak çalışmanız, tamamen şirketin büyüklüğüne ve kalitesine bağlıdır. Minimum 1500 TL maksimum 5000 TL civarında bir maaş alabilirsiniz. Primleriniz hariç. Not olarak, öğretmenlik maaşı düşük geliyorsa, özel ders vererek 1000 TL kadar fazla aylık para kazanabilirsiniz.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.