İnşaat Teknolojisi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

İnşaat Teknolojisi Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Bu programın amacı, bina, inşaat vb. mühendis ve mimarların yönetimi altında, inşaat onarım bakım işlerinin ve yapıların proje işlemlerinin şartnamelere uygun olarak yapılmasını inceleyen ve yapan kişileri yetiştiren birimdir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, İnşaat teknikeri unvanı verilir.

İnşaat Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

İnşaat teknolojisi teknikerleri bina, köprü, yol vb. inşaat alanlarında görev alırlar. Çalışma ortamı kirli, tozlu ve düzensizdir. Proje incelemesi sürecinde büro ortamında çalışır. İnşaat teknikeri, mühendisle işçiler arasında iletişimi ve eşgüdümü sağlayan kişidir. Gerektiğinde diğer taşeronlarla ve mimarlarla da birlikte çalışır. İşyerinde, tüm malzemelerden ve işçilerden sorumludur. İnşaat teknolojisi bölümünü bitirenler kamu kuruluşlarında tekniker olarak çalışabilirler. Ayrıca, özel kuruluşlarda teknik ara eleman olarak da çalışabilirler. Özel kuruluşlarda denetleyici, üretim, yöneticilik gibi görevler de yapabilirler. Ülkemizde son dönemlerde uygulanmaya çalışılan kamu açıklarının giderilmesi ve bütçenin personel giderlerinin en aza indirilmesi politikaları sonucunda kamu kurumlarında iş bulma şansı oldukça aza inmiştir. Ama inşaat sektörünün genişliği ve özel kuruluşlarda çalışma şansının yüksek olması nedeniyle işsizlik ve iş bulma şansı riski yine de düşüktür.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bu alandan mezun olduktan sonra özel sektörlerde çalışabilirsiniz. Aylık kazancınız 1500 TL ile 2500 TL arası değişebilir. Devlete ait kurumlarda çalışmanız dâhilinde alacağınız maaş, memur standartlarında olacaktır. 2 bin TL civarında bir ücret alabilirsiniz. Bu kurumlarda yönetici olarak görev alırsanız maaşlarınız biraz daha yüksek olacaktır.

İnşaat Teknolojisi Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.