İnsan Dışı İle Karşılanır İçi İle Uğurlanır Atasözü

Eski zamanlarda atalarımız birçok söz söylemiştir. Bu sözler genellikle bir tecrübeye dayanan ve insanlara ders verici niteliği taşıyan sözler olmuşlardır. İnsanlar bu sözleri eski zamanlardan bu zamanlara kadar benimsemiş ve korumuşlardır. Bu sözlerin adına atasözü adı verilmiştir. Günlük hayatta da bu sözlerden çok fazla faydalanılmaktadır. Peki “İnsan dışı ile karşılanır, için ile uğurlanır.” atasözü ile anlatılmak istenen ne olmaktadır? Bu atasözü hangi durumlar için kullanılmaktadır? Bu sorulara cevap arayan biriyseniz, aynı zamanda bu konu ile ilgili daha fazla bilgi de öğrenmek istiyorsanız, doğru yerde olduğunuzu bilmenizi isteriz.

İnsan dışı ile karşılanır, içi ile uğurlanır atasözü günümüzün içerisinde olduğu durumu tam olarak özetlemektedir. Bir insan ilk olarak kılık kıyafetine göre değerlendirilir ve bu değerlendirmeye görr karşılanır. Kişinin üzerindeki kıyafetlerin değeri o kişinin nasıl karşılanacağı konusunda önemli bir etken olmaktadır. Fakat kişi karşılandıktan sonra yapılan sohbet ile kişinin nasıl bir kalbi, tavrı ve düşünceleri olduğunu öğrenebiliriz. Kişinin iyi ya da kötü düşüncelere sahip olduğu öğrenildikten sonra ağırlama şekli değişiklik gösterebilir.

Bir insan ile konuştuğumuzda onun içinin niyetini öğrendiğimiz zaman ağırlama ya da uğurlama şeklimizde kılık kıyafetinin artık bir etkisi kalmayacaktır. Kişi içerisinde bulundurduğu niyetle uğurlanır. Böyle durumları daha iyi özetlemek için ise bu atasözü kullanılır. Bu yüzden kişiyi kıyafetine göre değil niyetine göre değerlendirmek gereklidir.

İnsan Dışı İle Karşılanır İçi İle Uğurlanır Atasözü Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

2 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. Anonim

  Adı sanı duyulmamış bir şey
  ,

  Cevap Yaz
 2. Anonim

  bunun anlamı

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.