İnsan Özgür İradesiyle Yaptığı Davranışlardan Niçin Sorumludur

Her insan özgür bir iradeye sahiptir. İnsan düşünebilen ve bu düşüncelerini hayata geçirme gücüne sahip olabilen bir varlıktır. İnsanlar hem düşünce hem de davranış açısından özgürdürler. Fakat bu özgürlük ancak başka insanların özgürlüğünü kısıtlamama durumunda söz konusu olmaktadır. İnsanlar hayatları boyunca özgür iradesi ile birçok davranış sergilerler. Peki insan özgür iradesiyle yaptığı bu davranışlardan niçin sorumlu olmaktadır? Bu sorunun cevabını herkesin bilmesi gerektiğini düşündüğümüzden, sizin için bu yazıyı hazırladığımı bilmenizi isteyerek yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

İnsan özgür iradesi ile bir takım davranışlarda bulunur ve bu davranışlardan tamamen kendisi sorumlu tutulur. Çünkü insan akıllı bir varlıktır ve bu sebepten dolayı nerede nasıl hareket etmesi gerektiğine karar verebilmektedir. Her insan hangi davranışların yanlış olduğunu hangi davranışların doğru olduğunu bilebilmektedir. Bu yüzden bir davranış içerisinde bulunmadan önce o konu ile ilgili düşünmelidir. Düşünmeden yapılan bir şey için daha sonradan pişman olunabilir ve bu durumun sonucunda kötü sonuçlar doğabilir. Bu doğacak sonuçlar ise tamamen kişinin kendisine mal edilir.

Her insan öncelikle kendisinden sorumludur. Her zaman nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmelidir. İnsanlar özgür iradeye sahip olduklarından dolayı nasıl isterlerse öyle hareket edebilmektedir. Fakat hareket etmeden önce o konu ile ilgili biraz düşünmek gerekir. Çünkü insanlar iyi de olsa kötü de olsa her hareketinden sorumlu tutulmaktadır.

İnsan Özgür İradesiyle Yaptığı Davranışlardan Niçin Sorumludur Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.