İnsanın Büyüme ve Gelişmesinin Hangi Değişimlerin Etkisi Altında Olduğunu Açıklayınız

İnsanlar doğdukları andan itibaren her geçen gün biraz daha büyürler. İnsanların bu büyüme evresi aynı zamanda gelişme evresi olarak da adlandırılabilmektedir. Her insan yaşı ilerledikçe büyür ve gelişir. Peki bu büyüme ve gelişme evresinde hangi değişimler etkili olur? Bir insan ne şekilde büyür ya da gelişir? İnsanların fiziksel özelliklerindeki değişimler üzerinde hangi faaliyetler etkili olmaktadır? İnsanların büyüme ve gelişmesinde yapılması gereken bir şeyler var mıdır? Bu soruların cevaplarına ulaşmak istediğinizi düşündüğümüzden, sizin insan bu büyüme ve gelişme evresi hakkında bir yazı hazırladık.

İnsanlar genellikle büyüme ve gelişme evresindeyken en çok anne ve babasının genlerinden etkilenerek bu evreyi geçirir. Yani bir çocuğun anneye ya da babaya çok fazla yönden benzediğini görebilirsiniz. Örneğin ailedeki genler kısa boylu ise çocuğun da kısa boylu olma ihtimali çok fazla olmaktadır. Bu durum aynı şekilde diğer genetik özelliklerde de aynıdır. Bu yüzden bir çocuğun büyüme ve gelişmesindeki en etkili rol aile genlerine ait olmaktadır.

Anne ve babadan alınan genlerin dışında bir de bu evrede nasıl davranıldığı da önemlidir. Büyüme ve gelişme evresinde olan çocukların beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çocuğun gelişimi beslenmesi ile doğru orantılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Beslenmenin yanı sıra ilgilenilen spor dalları da bu alanda etkili olmaktadır. Ayrıca çocuk herhangi bir hastalık geçirdiyse bu durumda bu evreye etki etmektedir.

İnsanın Büyüme ve Gelişmesinin Hangi Değişimlerin Etkisi Altında Olduğunu Açıklayınız Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.