İnsanlarla Daha Sağlıklı Bir İletişim Kurmak İçin Neler Yapabiliriz

İletişim kurmak bir insan için olmazsa olmaz bir ihtiyaç halindedir. Her insan hayatı boyunca çok fazla sayıda insan ile iletişim kurar. Hayatta hemen hemen her konuda bir insan ile iletişim kurmaya ihtiyaç duyarız. Bu kurulan iletişimler insanların iyi anlaşmalarından dolayı arkadaşlık ya da dostluk gibi bir bağa da dönüşebilmektedir. Fakat kurulan iletişimde en önemli şey o iletişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşiyor olmasıdır. İletişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi ise insanların davranışlarına bağlıdır. Bu yüzden her insanın sağlıklı bir iletişim kurmak için neler yapması gerektiğini bilmesi gerekir. Peki daha sağlıklı bir iletişim kurmak için insanlar neler yapmalıdır?

Sağlıklı iletişimin en önemli unsuru saygı kavramı olmaktadır. Bir insan ile sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsak öncelikle o kişiye saygı duymamız ve aynı şekilde o kişiden de saygı görmemiz gerekmektedir. İnsanların birbirlerine saygı göstermediği bir iletişim türünde iletişimin sağlıklı olması pek mümkün değildir. Örneğin karşımızdaki insan bir şey konuşurken onun sözünü kesmemeli ve konuşmak için sözünü bitirene kadar beklemeliyiz.

Sağlıklı bir iletişim için bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur da vücut dili olmaktır. İnsanlar jest ve mimiklerini kullanarak daha sağlıklı bir iletişim halinde olabilirler. Çünkü duygu ve düşünceleri ifade etmenin en iyi yolu jest ve mimikleri kullanmaktan geçer. İnsanlar bu unsurlara dikkat ederek daha sağlıklı bir şekilde iletişim kurarlar.

İnsanlarla Daha Sağlıklı Bir İletişim Kurmak İçin Neler Yapabiliriz Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.