İpek Yolunda Neler Alınır Neler Satılır

Geçmiş zamanlarda yaşam sürdürmüş olan insanlar, günümüzde bizler kadar rahat bir yaşantı sürdürmüyorlardı. Eski zamanlarda bugün bizlerin kolaylıkla ulaşabildiğimiz ve hayatımızda kullandığımız birçok şey mevcut değildi. Bununla birlikte kimi ülkeler, halklarının karınlarını doyurabilmek için bile önemli ticari anlaşmalar yapıyorlardı. Bugün, bizler markete gittiğimizde Amerika kıtasında üretilmiş olan bir muzu bile rahatlıkla satın alabilmekteyiz. Eski dönemlerde Asya’da yaşayan birisi için muz yemek, hayalden ibaret bir durumdu. O dönemlerde baharatlar, zenginlik göstergesi olarak görülüyordu. Yani krallar, soylular gibi zengin kişiler, evlerine gelen misafirlerinin yiyeceklerine baharat katarak onlara adeta bir gövde gösterisi yapıyorlardı. Bu şekilde bakıldığında bugün sahip olduğumuz hayat, eskiden belki kralların bile sahip olmadığı bir hayat diyebiliriz.

İpek yolu da, Çin uygarlığında üretilen ürünlerin Asya, Anadolu, Kuzey Afrika ve Avrupa topraklarında satılması için çizilmiş bir rotaydı. Bir çok tüccar, bu rotayı kullanmış ve kervanlarını bu rota üzerinden geçirerek ticaret yapmıştır. Önemli bir ticaret rotası olması ve üzerinden her yıl binlerce kervan geçmesi nedeniyle bu rota üzerinde bulunan yerlerde de hakimiyet savaşları olmuştur. Devletler, ekonomik önemi nedeniyle bu rotanın geçtiği bölgelere sahip olup buradan geçenlerden vergi toplamak istemişlerdir.

İpek yolundan geçen kervanlar, genellikle porselen, ipek kumaş, kağıt gibi eşyalar taşıyorlardı. Bununla birlikte değerli eşyalar ve madenler taşıyan kervanlar da sıklıkla bu yolu kullanırlardı. Baharatlar, daha çok Hindistan bölgesinde yetiştiği için Baharat Yolu adında bir diğer ticaret rotası olsa da, İpek yolu üzerinden de baharat ticaretinin yapıldığı bilinmektedir.

İpek Yolunda Neler Alınır Neler Satılır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

3 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. Ahmet

  Âaaa

  Cevap Yaz
 2. Anonim

  çok kötüüüüüüüü

  Cevap Yaz
 3. gülllll

  ççççççççççççççççççok süper

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.