İslami İlimler Fakültesi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

İslami İlimler Fakültesi Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

2015-2016 Eğitim Öğretim yılının en revaçtaki birimlerinden biri olan İslami İlimler Fakültesi, İslam dinini öğrenmek ve farklı din ilimlerini bilimsel olarak incelemek için din adamları yetiştirmeyi temel alır.

İslami İlimler Fakültesi İş Olanakları ve Geleceği

Bu bölümden mezun olan arkadaşların, ülkemizde hiç işsiz kalmayacaklarını bildirmek isterim. Ülkemizde hala yapımda olan camiiler ve kuran kursları bulunmaktadır. Ve buralarda görevlendirilmek üzere imam, vaiz alımları yapılmaktadır. Mezun olduktan sonra yapabileceğiniz meslekler din üzerine olur. İmam, müezzin, vaiz, müftü, öğretmen, tercüman ve din müşaviri olarak görev alabilirler. Diyanet bakanlığı, Milli Eğitim bakanlığı adı altında ve özel bir şirkette Arapça tercüman olarak çalışabilirler.

İslami İlimler Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Mezun olduktan sonra yapılacak meslek seçimini kendiniz yapabileceksiniz. İster imam olup camilerde çalışabilir 2000 TL civarında bir maaş alabilirsiniz. İllerde imam açıklarına göre bildirimde bulunan kişi müftüdür. Müftü olarak çalışabilir ve aylık 5000 TL’ye yakın bir ücret alabilirsiniz. Milli Eğitim bakanlığına bağlı olarak din kültürü öğretmeni olarak görev alabilirsiniz. Gerek ortaokul gerekse İmam Hatip liselerinde çalışarak bir öğretmen maaşı alabilirsiniz. Buda yaklaşık 2600-3000 TL arası olur. Camiler de ve halka açık yerlerde din hakkında bilgiler veren bir vaiz olarak çalışabilirsiniz. Aylık kazancınız 3000 TL’ye yakın olur. Özel şirketlerde Arapça tercüman olarak çalışabilirsiniz. Çünkü aldığınız eğitim, Arapça dili ağırlıklı olduğu için bu dili kolaylıkla konuşa biliyor olacaksınız. Özel bir şirkette tercüman olarak çalışarak ayda 2500 TL ila 5000 TL arası bir maaş alabilirsiniz.

İslami İlimler Fakültesini Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

2 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Mustafa

    İlahiyat fakültesinde 4 sene boyunca arapça dersi zorunlu mu??

    Cevap Yaz
  2. Mustafa

    Şimdi ilahiyat fakültesinde 4 sene boyunca arapça zorunlu mu??

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.