İşleyen Demir Işıldar Kompozisyon

Her insan hayatı boyunca bir takım işler ile uğraşır. Uğraştığı bu işler ile ilgili de birçok emek verir. İnsanlar emeklerinin karşılığını, elde ettikleri başarı ile alırlar. Fakat bir insan herhangi bir iş ile ilgili ne kadar bilgili ya da yetenekli olursa olsun, o iş ile ilgili uzun süre boyunca herhangi bir şey yapmaz ise o yeteneği ve bilgisi körelmektedir. Bu durumları daha iyi ifade etmek amacı ile de ‘İşleyen demir ışıldar.’ atasözü söylenilmiştir.

Atasözleri eski zamanlardan bu zamanlara kadar gelmeyi başarmış, birçok insana ders verici niteliğine sahip olmuş atalarımız tarafından söylenmiş olan sözler olmaktadır. Halk arasında en çok kullanılan ve ders verme niteliğinde olan atasözlerinden birisi de işleyen demir ışıldar atasözü olmuştur. Bu atasözü ile asıl anlatılmak istenen her insanın hayatı boyunca çalışkan bir insan olmasının çok önemli olduğudur. Her insan farklı alanlarda yeteneklidir. Fakat bu yeteneğin körelmemesi için bu alan ile ilgili sürekli olarak çalışmak gerekmektedir. Çünkü bir zaman sonra kişi bu alan ile ilgili bildiklerini unutarak yeteneğinde de bir azalma olduğunu görecektir.

Her işin başarılı bir şekilde sonuçlanması için bilinmesi gereken bazı püf noktaları olabilmektedir. Bir iş ile ilgili bilinen püf noktaları, o iş ile ilgili uzun süre boyunca ilgilenilmemesi durumunda unutulabilmektedir. Bu yüzden demirin ışıldaması için sürekli olarak işlemesi gerektiği gibi, insanın da bir işte başarılı olması için o iş ile sürekli olarak ilgilenmesi gerekmektedir.

İşleyen Demir Işıldar Kompozisyon Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.