İstanbul’un Fethinin Dünya Tarihi Açısından Önemi

Eski adı Konstantinopolis (Bizans İmparatoru Konstantin’in şehri) olan İstanbul, sadece yakın geçmişimizde değil bundan çok uzun yıllar öncesinde de insanların ilgi gösterdiği bir şehir olmuştur. Sahip olduğu boğaz ile birlikte Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul, sahip olduğu konum nedeniyle özel bir yer olmuştur. Buradaki imkanlar nedeniyle de birçok devlet, burayı kontrol etmek istemiştir. Bundan binden fazla yıl öncesinde yaşamış olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed bile, İstanbul için ”İstanbul bir gün elbet fethedilecektir. Onu fetheden kumandan, ne güzel bir kumandandır. Onu fetheden asker, ne güzel bir askerdir.” sözlerini sarf etmiştir. Bu söz ile bundan çok uzun yıllar öncesinde dahi İstanbul’un kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

İstanbul, çok uzun yıllar boyunca Roma İmparatorluğu hükümdarlığı altında kalmıştır. Sonrasında Roma İmparatorluğu’nun dağılmasıyla birlikte Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olarak var olmaya devam etmiştir. Bu şehrin, sonrasında Osmanlılar tarafından fetih edilmesiyle dünyada çok uzun yıllar boyunca kuvvetli şekilde hüküm sürmüş olan Roma İmparatorluğu’nun son kalesi de fetih edilmiş, bu imparatorluğun sonu gelmiştir.

İstanbul’un fetih edilmesi ile birlikte burada yaşayan Bizanslı bilim insanı, aydın gibi kimseler, daha rahat yaşayacaklarına inandıkları Avrupa ülkelerine göç etmişlerdir. Bu göç dalgası sonucunda Avrupa’da yeni düşünceler yayılmaya başlamış ve Rönesans ve Reform hareketlerinin ilk adımı bu şekilde atılmıştır. Ayrıca fetih ile birlikte Orta Çağ bitmiş, Yeni Çağ başlamıştır.

İstanbul’un Fethinin Dünya Tarihi Açısından Önemi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.