İstanbul’un Sanayi Kuruluşları Nelerdir

İstanbul, sadece günümüzde çok popüler olan bir şehir değildir. Tarih boyunca birçok devlet, İstanbul’a hükmetmiş veya hükmetmek istediği için seferler düzenlemiştir. Anadolu toprakları ile birlikte İstanbul da, insanlığın çok uzun zamanlardan beri yaşam sürdürdüğü bir yerdir. Bu sebepten dolayı İstanbul’un köklü tarihi, yıllar boyunca ilgi odağı olmasını sağlamış ve günümüzde de İstanbul, Türk insanının en yoğun olarak yaşadığı yer olarak bilinmektedir.

İstanbul’un sahip olduğu bazı avantajlar sebebiyle burada sanayi alanında birçok gelişme kaydedilmiştir. İstanbul, bulunduğu konum itibariyle hem Asyada hem de Avrupada toprağı olan sayılı yerlerden bir tanesidir. Bununla birlikte iklim şartları, yer şekilleri gibi kriterler de İstanbul’un gelişmesini sağlamıştır.

Burada yürütülen birçok ekonomik faaliyet, insanların geçimini sağlamasına yardımcı olmakta ve ülkeyi kalkındırmaktadır. İstanbulda çimento, kağıt, kimyasal maddeler, yedek parça imalatheneleri, elektrikli eşya gibi bizlerin de günlük hayatımızda kullandığımız birçok şeyin üretim merkezleri bulunmaktadır. Bu bölgede ayrıca tershaneler, otomobil üretim merkezleri, vagon üretim merkezleri, ilaç gibi alanlarda çok önemli üretim yapan işletmeler de bulunur.

Bu işletmeler, sağladıkları kazanç sayesinde İstanbul civarında birçok insanın da iş imkanına sahip olmasına ve evlerine ekmek götürmelerine yardımcı olmaktadır. Bu bölgedeki karayolları, demiryolları, denizyolları gibi imkanların çok olması nedeniyle üretilen ürünler yurtdışına rahatlıkla ihraç edilebilmektedir. Bu sebepten dolayı İstanbul, cazip bir sanayi merkezi olma ünvanını taşımaktadır.

İstanbul’un Sanayi Kuruluşları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Janelle

    You codunl’t pay me to ignore these posts!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.