Kıyametin Kopması İfadesinden Ne Anlıyorsunuz

Dünya üzerinde yaşayan ve geçmişte yaşamış olan her insan, dünya içerisinde neden var olduğunu her zaman merak etmiş ve bu soruya cevap aramıştır. Bu cevap arayışının sonucunda da geçmişte birçok inanç sistemi ortaya çıkmış ve insanlar da hayatlarını buna göre sürdürmüşlerdir. Ancak sonraki dönemlerde, Allah’ın gönderdiği peygamberler sayesinde insanlar, hangi yolun doğru ve hangi yolun yanlış olduğunu, dünyada neden var olduklarını hatırlama fırsatı yakalamışlardır.

İnsanın dünyadaki var olma amacı, Allah’ın varlığını ve kudretini hissetmek, dünya içerisinde ona sunulmuş olan imkanlar dahilinde kendisini deneyimlemektir. Bu amaç uğrunda insan, bir ömür geçirir ve Allah’ın takdir ettiği zamanda, insan yaşantısı son bulur. Yaşantının son bulması durumu, sadece insan için geçerli olan bir şey değildir. Etrafınıza baktığınızda görebilmeniz mümkündür ki yaşayan her varlık, bir gün mutlaka ölmek durumundadır.

Ölüm, bir son olduğu gibi aynı zamanda yeni bir başlangıcın da habercisidir. Çünkü bizlerin dini olan İslamiyete göre ölümden sonra hepimiz tekrardan Allah tarafından diriltilecek ve sorguya çekileceğiz. Kıyamet günü ise sonun başladığı gün anlamına gelmektedir. Kıyametin kopması ile birlikte evren içerisindeki tüm canlı yaşamı sona erecek ve evrende yaşamış olan bütün canlılar, Allah katında yaşamlarında yaptıklarına dair sorguya çekileceklerdir. İslamiyete göre, dini inancı ne olursa olsun Allah’ın varlığını ve birliğini kabul etmiş olan kimseler, kıyametten etkilenmeyeceklerdir. Ancak Allah’a şirk koşmuş, ona iman etmemiş kişilerin sorgusu daha farklı olacaktır.

Kıyametin Kopması İfadesinden Ne Anlıyorsunuz Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.