Kur’an İslamın Temel Kaynağıdır Sözünü Açıklayınız

İnsan, dünya üzerinde var olduğu süre boyunca ona çeşitli zamanlarda peygamberler ve kutsal kitaplar gönderilmiştir. Bunun nedeni, insanın neden bu dünyada var olduğunu anlaması ve bu dünyada nasıl huzura erişebileceğini öğrenmesi içindir. İnsan hayatı, çok karmaşık bir yapıya sahip olduğundan dolayı insanın hayatı boyunca birçok hata yapabilmesi muhtemeldir. Ancak okuyarak, öğrenerek, anlayarak bu hataları en aza indirip en çok insana yaraşır biçimde yaşamak mümkündür. Bu sebepten dolayı da Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti ”Oku!” olarak indirilmiştir.

Araştırmak, öğrenmek ve bilgi sahibi olmak da Müslüman olmanın gerekliliklerindendir. Allah, bizlere hayatımız süresince doğru yolu göstermesi amacıyla bizlere Kur’an-ı Kerim’i bahşetmiş ve nasıl insana yaraşır şekilde yaşayacağımız bilgisini bizlere vermiştir. Bu sayede hem kendimiz içimizde huzuru hisseder, aynı zamanda Allah’ın da takdirini kazanmış oluruz.

Kur’an-ı Kerim, İslamın kurallarını esas alarak insanların nasıl yaşaması gerektiğine dair bilgileri içeren bir kılavuzdur. İslam, ortaya ancak Kur’an-ı Kerim ile birlikte çıkmaktadır. Allah, bizlere Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed aracılığı ile bu kitabı yollamış ve bizlerden onu okuyarak anlamamızı, hayatımızı buna göre düzene sokmamızı istemiştir. Bu sebeplerden dolayı kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim, bizlerin dini olan İslamiyetin de temel kaynağıdır. Bu yüzden bu kitaptaki temel bilgileri öğrenmeden, onu kendimize kılavuz edinerek hayatımızı ona göre yaşamadan İslamı anlayabilmemiz de mümkün olmayacaktır.

Kur’an İslamın Temel Kaynağıdır Sözünü Açıklayınız Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.