Lise Tercihleri Hakkında Bilgi

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavına girmiş olan adaylar lise tercihlerini yedek liste yapmadan tek seferde yapabilecekler. Bu uygulamaya göre eğer öğrenciler özel yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kayıt yaptırmak istiyor ise tercih giriş ekranında yer alan “Özel Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bir Ortaöğretim Kurumuna Yerleştim.” veya “Özel Öğretim Kurumlarında Birine Kayıt Yaptırdım.” butonlarından uygun olanını seçerek tercih işlemlerini sona erdirecekler yani tamamlayacaklar.

Eğer öğrenciler özel okul ya da özel yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kayıt yaptırmayacak ise tercih ekranında bulunan “Tercih Yapmak İstiyorum.” butonuna tıklayarak yönrüngeler doğrultusunda devam edecek. Bu bölümde öğrenciler A ve B grubu olmak üzere iki şekilde tercih yapacaklar.

 

“Tercih Yapmak İstiyorum.” butonunu seçen öğrenciler ilk önce ekranda okulların isimlerini görecek ve 15 seçenekten meydana gelen A grubu tek tercih listesi gelecek. Bu alanda öğrenciler istedikleri okulları tercih edebilecekler. Bu gruptaki tercihler okulların kodlarına göre gerçekleştirilecek.
A grubundan tercih yapan öğrenciler aynı zamanda okul türlerinin belirtildiği B grubu giriş ekranında da tercih işlemi yapacaklar. B grubu listesinde Fen lisesi, Sosyal Bilimler lisesi, Anadolu meslek ve teknik lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, çok programlı Anadolu lisesi ve Anadolu lisesi okul türlerinin olduğu alanlar görülecek.
Öğrenciler A grubu tercihlerinden herhangi birine yerleşemezler ise B grubunda sıraladıkları okul türlerinden herhangi birine yerleştirilecekler. Ayrıca yerleşemeyen öğrenciler puanlarına, adreslerine ve okulların kontenjanlarına göre sistem tarafından otomatik olarak uygun olan bir okula yerleştirilecekler.

Lise Tercihleri Hakkında Bilgiler Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

10 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. efekaan ataman

  387 puasnım var yedekten 410 puanlı bır yere gırebılırmıyım ? acil cevap

  Cevap Yaz
  1. sahin

   hayır

   Cevap Yaz
 2. Emre

  Puanım 410 450 lik bir liseye yüzdelik dilimle girebilirmiyin

  Cevap Yaz
 3. asdhk

  Acaba kaç tercih yapabiliyoruz kaç tane okul yazılabilir acaba ?

  Cevap Yaz
 4. Sule

  Ya bu sene puanlar çok yükselmiş yaa Ben 430 aldım yahya kemal gelir mi

  Cevap Yaz
 5. Mert kaan

  Puanim 431’8393 merkez anadoluya gidebilir miyim

  Cevap Yaz
 6. teogcu

  Puanım 420 yuzdelik 16.55 nereye gidebilirim

  Cevap Yaz
 7. admin bakk

  Admin bana lise tercihinde yardımcı olur musun.)

  Cevap Yaz
 8. nesim

  2016 lise puanlari aciklandi mi?

  Cevap Yaz
  1. Hatice

   Evett

   Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.