Maden Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Maden Mühendisliği Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

2015-2016 Eğitim Öğretim yılının en revaçta olan birimlerinden biri Madencilik Fakültesi, yeraltı ve yerüstünde bulunan her tür maden, enerji ve doğalgaz gibi kaynakların bulunduğu yeri, ekonomik bir şekilde işletilmeye elverişli olup olmadığına karar veren ve bu yerlerin işletilmesi için gerekli tesis yapımını inceleyen veya gerçekleştiren eğitimli bireyler yetiştirmektir.

Maden Mühendisliği İş Olanakları ve Geleceği

Maden Fakültesinden mezun olan genç arkadaşların iş bulma olasılığı biraz düşüktür. Eğer herhangi bir yabancı dile hâkimiyetiniz varsa, bu durum değişebilir. Birçok yabancı şirket ve çimento fabrikalarında, Türkiye Kömür işletmeciliği, Maden tetkik arama enstitüsü, karayolları, Devlet su işleri müdürlüğü, Türkiye Demir Çelik işletmeciliği gibi alanlarda çalışabilirler. Bu alanlarda iş bulabilen arkadaşlar, emekli olana kadar çalışabilirler. Ülkemizin yeraltı kaynakların zengin olmasından dolayı bu mesleğin kaybolmayacağı aşikâr. Eğer yabancı bir dile sahipsiniz iş bulma olasılığınız çok yüksektir.

Maden Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bu birimden mezun olanlar, çalışacağı şirkete veya yere göre alacakları maaşları farklılık gösterir. Eğer devlete ait bir kuruluşta çalışırsanız örneğin, Türkiye Demir Çelik veya Devlet su işleri müdürlüğü gibi yerlerde çalışırsanız, normal devlet memuru maaşı alırsınız. Bu da yaklaşık 2000       TL ila 2500 TL arası bir ücrettir. Özel sektörde çalışan bir maden mühendisi şirkettin büyüklüğüne ve işlem hacmine göre değişiklik gösterir. Buna istinaden alacağınız ücret hemen hemen 3000 TL civarındadır. Yabancı bir şirketle çalışıyorsanız eğer bu da sizin yabancı dil bilmenizden kaynaklı olarak alacağınız ücret 5000 TL ‘yi bulmaktadır.

Maden Mühendisliğini Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.