Malazgirt Savaşından Sonra Kurulan İlk Türk Devletleri

Malazgirt savaşının hemen ardından Bizans imparatoru ile Alp Arslan arasında antlaşma yaptılar. Yapılan antlaşma başa yeni gelen bizans imparatoru tarafından kabul görmeyince Alp Arslan da buna karşılık olarak Anadolu’da yarım kalan fethin tamamlanması için komutanlarına emir verdi. Bu fetihe katılan beylikler ise Anadolu’da aldıkları topraklara kendi beyliklerini kurdular, bu durum ise Anadolu’da kurulan ilk Türk beylikleri (Devletleri) olarak tarihe geçmiştir.

Anadolu’da Kurulan İlk Türk Beylikleri

  1. Saltuklular

Saltuk devleti haçlı seferlerine karşı mücadeleler ile tanınır, Anadolu’da kurulan ilk Türk Devletidir. Haçlı seferlerine dayalı olarak gürcülere karşı da savaşlar açarak kendi alanını genişletme mücadelesi vermişlerdir

2. Danişmentliler

İlk toprak sınırları İç Anadolu olmuştur, ardında da Malatya’yı egemenliği altına aldıktan sonra sınırlarını Doğu’ya kadar uzatmıştır. Haçlı ve Bizans ordusuna karşı yapılan savaşlarda önemli başarılar elde etmişlerdir. Danişment Gazinin ölümünden sonra tahra geçen oğul en parlak dönemi yaşatmıştır.

3. Mengücekliler

Mengücek Gazi önderliğinde alınan Erzincan’ı merkez yaparak kendi devletlerini kurdular. Gürcülere karşı savaşlarında başarılı olmuşlardır, Mengücek Gazinin ölümünden sonra tahta geçen oğlu İshak başarılı olamamıştır. Tahtı alan İshak’ın ölümünden sonra da devlet ikiye ayrılarak anlaşmazlıklar baş gösterdi ve karşıt görüşler oluştu.

4. Artuklular

Kurucusu Artuk Bey’in oğulları tarafından Artuklu devleti kurulmuştur. Kurulan devletten Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde önemli yerleri alarak sınırlarını genişletmeyi başardılar, en çokta Mardin ve çevresinde hükümdarlık sürmüşlerdir.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.