Maliye Bölümü

Maliye bölümü günümüzde oldukça ilgi gören ve iş olanağı yüksek olan bir bölümdür. Bu nedenle de bu bölüme rağbet oldukça fazladır.

Maliye Bölümü Amacı; Bu programın temel amacı kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde mali yani para ile ilgili konuların sorunlarına bilimsel yöntem ve teknikleri kullanarak çeşitli çözüm önerileri geliştirebilen eğitimli insan gücü yetiştirmektir.

Maliye Bölümü Dersleri; Maliye bölümü 4 yıllık lisans eğitimi veren bir bölümdür. Bu bölüm öğrencileri maliye, vergi, muhasebe, ekonomi, istatistik, matematik, hukuk, vergi hukuku, bütçe mahalli idareler maliyesi, mali yargı gibi dersler almaktadır. Maliye bölümü öğrencilerinin almış olduğu dersler genel olarak kurumsal ağırlıklıdır aynı zamanda bölüm öğrencilerine maliye ve muhasebe dallarında meydana gelen son yenilikler ve değişimler de verilmektedir.

Maliye bölümü okumak isteyen adaylar öncelikle üstün bir akademik yeteneğe sahip olmalıdır bunun yanı sıra sayısal olarak düşünme yeteneği gelişmiş olmalı ayrıca bu bölüm adaylarının tertipli, sabırlı, ayrıntılar ile uğraşmaktan hoşnut olan, doğru zamanda doğru kararlar veren ve dikkatli kişiler olmaları önemlidir.

Maliye bölümü Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunları Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Kamu İktisadi Teşebbüsleri, DPT, Mahalli İdareler, Sayıştay yanı ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra bankalarda ve özel sektörde bulunan bir çok işletme ve firmalarda iş olanağı bulabilmektedir. Ayrıca bu bölüm mezunları bağımsız olarak kendi bürolarını da açabilirler.

Maliye Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.