Matematik Mühendisliği Bölümü

Endüstri ve bankacılık gibi alanlarda problemleri matematik yolu ile analiz eden ve bu sorunlar hakkında çözüm yolları üreten kişilere “Matematik Mühendisi” adı verilmektedir.

Matematik Mühendisi Ne İş Yapar?

Matematik mühendisliği matematiğin bir uygulama alanıdır. Bu mühendisler çalıştıkları yerde meydana gelen sorunları matematiksel modellere göre kurarlar, çözerler ve yine matematiksel verilere göre yorumlarlar ve problemlerin çözüme kavuşturulması için alternatif yöntemler geliştirirler.

Matematik mühendisleri genellikle bilgisayar, bilgisayar programları, hesap makinesi, büro ile ilgili çeşitli araç ve gereçleri kullanarak çalışırlar.

Matematik mühendisi olmak isteyen adaylar öncelikle sayılarla akıl yürütebilmeli, olayları analiz edip olayların sonuçlarını matematik dili ile ifade edebilmeli, dikkatli ve sorumluluklarını bilen kişiler olmalıdır.

Matematik mühendisleri normal ısıda, temiz ofis ortamlarında ve genellikle tek başlarına sayısal verilerle uğraşarak çalışırlar. Gerekli durumlarda ise başka uzmanlarla iletişim kurabilirler.

Matematik Mühendisliği Bölümü Dersleri; Bu programın eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümü okuyan öğrenciler ilk iki öğretim yılında genel matematik, genel fizik, lineer cebir, analitik geometri, diferansiyel denklemler, olasılık, istatistik, ayrık matematik, mukavemet, dinamik, veri analizi ve matematik mühendisliği temel derslerini görürler. Üçüncü ve dördüncü öğretim yılında ise öğrencilere kısmi türevli diferansiyel denklemler, kompleks fonksiyonlar teorisi, sürekli ortamlar mekaniği, cebir, modern analiz, diferansiyel geometri, ileri matematik dersleri verilmektedir. Ayrıca öğrenciler istedikleri bir çok seçmeli dersi seçebilirler. Son sene ise bitirme tezi hazırlayarak sunarlar.

Matematik Mühendisliği Çalışma Alanları; Bu bölümü bitiren mezunlara “Matematik Mühendisi” unvanı verilmektedir. Matematik mühendisleri; kamu ya da özel sektördeki bankalarda, sigorta şirketlerinde, endüstri kuruluşlarında, Devlet İstatistik Enstitüsünde, Milli Prodüktivite Merkezinde, TÜBİTAK’ta, MTA’da, özel veya resmi fabrikalar ile üniversitelerin bünyesinde bulunan araştırma alanlarında, bankaların bilgi-işlem birimlerinde, bilgisayar yazılım şirketlerinde istihdam edilirler.

Matematik Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.