Mekatronik Mühendisliği Nedir

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Amacı;Tüm karışık tasarımı gerekli olan mekanik, elektrik, elektronik ve optik bileşenlerden meydana gelen elektronik alet ve iletişim sistemlerini tasarlayan , üretim teknolojilerini geliştiren, sistemler arası ilişki ve fonksiyonların kurumlarını yapan uzman kişiler bu bölümde yetiştirilmektedir.

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dersleri; Mekatronik mühendisliği bölümü 1 yıl hazırlık le birlikte toplamda 5 yıl süren bir lisans programıdır. Bu bölüm mezunlarına “Mekatronik Mühendisi” unvanı verilmektedir. Bu bölümde okuyan öğrenciler Matematik, Fizik, Malzeme Bilimi, Uygulamalı bilgisayar programları, Elektrik-Elektronik, İşletme Organizasyonu, Bilgisayar Destekli Çizim, Yabancı Dil Okuma, Konuşma, Mesleki yabancı dil, Mekaniğin Temel Prensipleri, Mekatronik Yapı Elemanları, Termodinamik, Teknik Mekanik, Mekatronik Dizayn, Sensör Tekniği Akışkanlar Mekaniği, Tanrik Sistemleri Otomasyon, Proses Kontrol, Sistem Analizi, Mikro Sistem Tekniği, Seçmeli dersler ile kültür derslerini almaktadır. Bununla birlikte yurt dışında bulunan üniversiteler ile anlaşmalar yapılarak bazı öğrenciler yurt dışına yaz stajı için gönderilebilmektedir.

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Çalışma Alanları;Son dönemlerde mekanik sistemlerin sağladığı kolaylıklardan dolayı bu bölümün alanı oldukça gelişmiştir. Özellikle otomotiv, tıp, bankacılık, madencilik, savunma sanayi üretimi gibi alanlarda mekatronik mühendislerine olan ihtiyaç her gün daha da artmaktadır. Bilgisayarların her alanda yaygın bir şekilde kullanılması sonucunda mekatronik mühendislerinin bu sistemlerin birleştirilmesi hususunda da oldukça önemleri artmıştır.

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

3 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. kimsesiz kim

  Iş olanakları hep kamu devlete sırtını dayamak hiçte mantıklı değil vazgeçtim ben okumaktan

  Cevap Yaz
 2. Ümit kemal sagban

  Benim oglum mekatronik bölümü ögrencisi fakat biyomedikal mühendisligi okumak istiyor sizce okudugu bölümle baglantılımı

  Cevap Yaz
  1. kimsesiz kim

   Hayır biyomedikl bitki bilimi ve bitkiler üzerine tasarım üreten bilim

   Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.