Meslek Ahlakı Denilince Ne Anlıyorsunuz

İnsan, doğada bulunan diğer canlılardan farklı özellikleri olan bir varlıktır. Bizlerin hayatı, diğer canlılardan farklı olarak birçok ihtiyaçtan oluşmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanması da temelde ekonomik kazançlarla ilgilidir. Bu sebepten dolayı insanlar, hayatları boyunca bir iş icra edip ondan kazanç sağlayarak geçimlerini sağlamak durumundadırlar. Meslekler de ortaya bu şekilde çıkmıştır. Herkes, başarabildiği ve ehil olduğu işleri yaparak kendisine kazanç sağlamakta ve bu kazanç sayesinde kendisinin ve ailesinin geçimini sağlamaktadır.

Meslek ahlakı denildiği zaman ise, tıpkı normal ahlaktan bahsederken bahsettiğimiz gibi yapılan işin doğru, dürüst ve disiplinli yapılması anlamına gelmektedir. Meslek ahlakı ya da iş ahlakı, batı ülkelerinde bizlerin ülkesine göre daha sağlam ve katıdır. Örneğin Amerika’da, gereksiz olduğu düşünülse bile size verilen bir işi sizden yapmanız istenir. Örneğin bir tur rehberini ele alırsak, tur rehberi turunda 50 kişi varken nasıl hassasiyet gösteriyorsa aynı hassasiyeti 1 kişi olduğunda da göstermelidir. Meslek ahlakı denilince aklınıza böyle bir durum gelebilir.

Meslek ahlakı, ancak hayatında da ahlaklı insanların sahip olabileceği bir özellik olabilir. Meslek ahlakını daha çok insanın mesleğine ve kendisine olan saygısıyla bağdaştırabiliriz. Saygı kavramına sahip olan insan, yaptığı işe emek verdiği için onun kusursuz olmasını da gönülden isteyecek ve bunun için çabalayacaktır. Kişi, eğer yaptığı işin karşılığında bir ücret alıyorsa, aldığı ücrete ve yaptığı işe saygı duymalı ve onu en iyi şekilde yerine getirmelidir.

Meslek Ahlakı Denilince Ne Anlıyorsunuz Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Nikki

    Woot, I will ceaintrly put this to good use!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.