Meteoroloji Mühendisliği Nedir

Meteoroloji mühendisliği bölümü sayısal meslekler grubunda yer alan bir bölümdür. Hava ve doğal olaylar yaşamımızı yakından etkilediğinden dolayı bu bölüm de oldukça önemlidir.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Amacı; Bu bölüm atmosfer olaylarını ayrıntılı bir şekilde inceleyebilen, bu olaylar hakkında araştırmalar yapan eğitimli uzman kişiler yetiştirir.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dersleri; Bu programın eğitim süresi 4 yıldır. İlk eğitim yılında öğrencilere matematik, geometri, fizik, kimya, teknik resim, bilgisayar bilimi dersleri verilmektedir. Diğer eğitim yıllarında ise öğrenciler meteoroloji biliminin çeşitli uzmanlık dallarında dersler almaktadır.

Meteoroloji mühendisi olmak isteyen adaylar diğer kişilere göre daha fazla genel yeteneğe sahip olmalıdır; matematik, fizik, kimya, jeoloji, astronomi ve coğrafya alanlarında kendisini yetiştirmiş olmalı ve ayrıca bu kişilerden sabırlı ve dikkatli bir gözlemci olmaları beklenmektedir.

Meteoroloji Mühendisi Ne Yapar?

Meteoroloji mühendisliği bölümü mezunlarına “Meteoroloji Mühendisi” unvanı verilmektedir. Meteoroloji mühendisi, geniş alanlarda meydana gelen ısı, yağış, basınç, nem, don ve benzeri atmosfer olaylarını inceler ve bu olayların ne zaman gerçekleşeceğini elindeki imkanlar doğrultusunda önceden tahmin etmeye çalışır.

Meteoroloji Mühendisi Çalışma Alanları; Bu alandaki mühendislere duyulan ihtiyaç her gün daha da artmaktadır. Çünkü ulusal savunma alanında, tarımda, ulaşım ve turizm alanlarında meteoroloji mühendislerinin vereceği hava tahmin raporları oldukça önem taşımaktadır. Fakat meteoroloji mühendislerinin özel sektörde pek fazla çalışma alanı yoktur ve meteoroloji istasyonlarının sayısı azdır. Bu nedenle de bu bölüm mezunları iş olanakları konusunda sıkıntı yaşayabilmektedir.

Meteoroloji mühendisleri genel olarak devlet kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmektedir. Bu sebepten dolayı da meteoroloji mühendisleri maaşları da 657 Devlet Memurları yasasına göre belirlenmektedir ayrıca teknik elemanlara ödenen yan ödemelerden de pay almaktadırlar.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Hakkında Hazırlamış Olduğumuz Yazımız İçin Yorum ve Önerilerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.