Mezhepler Nasıl Ortaya Çıkmıştır

İslamiyetin insanlara gönderilmiş olduğu ilk dönemlerde, İslamiyetin rehberi olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed hayatta olduğu için, Müslümanlar arasında lider olarak bilinmiş ve onun söylediklerine uyulması nedeniyle Müslümanlar arasında fikir ayrılığı olmamıştır. Ancak Hz. Muhammed’in vefatından sonra Müslümanlar arasında inanç açısından veya diğer konularda fikir ayrılıkları oluşmuştur. Bu fikir ayrılıklarını çözüme ulaştırabilecek, Hz. Muhammed gibi bir lider olmadığı için de farklı anlayışlara sahip insanlar, dini farklı şekilde yaşamaya başlamışlardır.

Hz. Muhammed’in vefatından sonra İslamiyet, çok geniş coğrafyalara yayılmıştı. İslamiyeti benimsemiş olan her millet, onu kendi anlayışına, kendi kültürüne göre yorumlamaya başladı. Eski inanışları da dinin içerisine sokmaya başlayan insanlar, ortaya mezhepleri çıkardılar. Bununla birlikte aynı zamanda İslamiyete zarar vermek isteyen, amaacı kötü olan insanlar da insanlar arasına fitne sokarak dinin etkisini azaltmaya çalışmışlardı. Bu da farklı, yanlış mezheplerin ortaya çıkmasına neden olan şeylerden bir tanesi olmuştur.

Bir otorite yokluğu içerisindeyken, İslamiyet ile ilgili sorunları çözmek ve İslam’ın esaslarını belirlemek amacıyla İslam alimleri toplandılar ve çalışmaya başladılar. Bu çalışmaların sonucunda ortaya farklı fikirler, farklı düşünceler ve farklı anlayışlar çıktı. Bu fikir ve anlayışlardan kimisi, toplum içerisinde ya da uzak bölgelerde kendisine destek bulsa da, ortaya atılan kimi fikirler kimse tarafından kabul görmedi ve bu nedenle ortadan kayboldular. Birçok dinde olduğu gibi İslam dininde de mezhepler, bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Mezhepler Nasıl Ortaya Çıkmıştır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Chuck

    It’s great to read something that’s both enjoyable and provides priamgtasdc solutions.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir