Milli Kültür Nedir

Dünya üzerinde çeşitli dinlere, inanışlara ya da ırklara sahip birçok insan yaşamaktadır. Bir insan topluluğunu millet haline getiren bazı değerler bulunmaktadır. Daha doğrusunu söylemek gerekirse, ortak değerleri bulunan insan topluluklarına millet adını verebiliriz. Örneğin bizlerin dini olan İslamiyet, bizlerin ortak değerimizdir ve bizi biz yapan şeyler arasındadır. Milli kültür de tam olarak budur. Bir milleti millet yapan, onlara kimlik kazandıran ve onları diğerlerinden ayıran özelliklere biz milli kültür diyebiliriz.

Milli kültürü oluşturan birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin Çin medeniyetini incelediğimizde onların giydiği kıyafetlerin, inandığı şeylerin bizden çok daha farklı olduğunu görebilmekteyiz. Sadece Çin’e has, sadece Çinlilerin kullanıyor olduğu şeyler ise onların milli kültür değerleri olmaktadır. Yerel kıyafetler, şarkılar, oyunlar, türküler, yemekler gibi şeyler milli değerler arasındadır.

Dünya üzerinde yaşayan her insan topluluğunun kendisine has özellikleri bulunmaktadır. Bu farklı özellikler de dünyayı daha ilgi çekici ve eğlenceli bir hale getirmektedir. Milli kültür, bir arada yaşayan insanların uzun süre içerisinde biriktirdiği değerler ile oluşmaktadır. Bir örnek daha vermek gerekirse, örneğin Türk milleti çok misafirperver bir millettir. Bu, uzun yıllardan beri sahip olduğumuz hoşgörünün, saygının bir eseri olarak bizlerin hayatına girmiş ve bizim milli kültürümüzün bir parçası olmuştur. Dünyadaki diğer milletler de bizi bu özelliğimizle tanımakta oldukları için bu değer, bizim milli bir değerimizdir.

Milli Kültür Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.